Wpis z mikrobloga

W tym roku planuje tworzyć więcej produkcji filmowych. Wszystko dla siebie, hobbystycznie. Materiały z kamery 4K, drona i gopro. Aktualnie mam dysk 3TB, gdzie zostało mi 200GB wolnego miejsca.

Filmy w podobnym stylu do tego. Czyli masa ujęć z różnych momentów życia. Raz jade motorem, raz quadem, a raz lece helikopterem. Chyba dobrze byłoby mieć cały materiał w jednym miejscu?

Gdzie trzymacie swój footage? Ile łącznie TB danych macie? Czy macie backup wszystkich danych? Trzymacie słabsze ujęcia kiedy film już jest skończony? Warto kupić jeden większy dysk 20TB+, który starczy na kilka lat?

#produkcjafilmowa #filmmaking #fotografia #kreatywnosc #kiciochpyta #komputery #dyski #ssd #polskiyoutube #youtube #filmowanie #montazwideo #drony
RichKidOfSnapchat - W tym roku planuje tworzyć więcej produkcji filmowych. Wszystko d...

źródło: comment_3nwTIPrvpDnXozu7vKrOsQSEbvIkwxCr.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: oczywiście, że lepiej dokupować mniejsze dyski. Przecież tu chodzi jedynie o archiwizację. Jeden dysk 20 TB przez kilka lat to rosnące każdego miesiąca ryzyko awarii i utraty 20 TB danych. Chyba, że zamierzasz robić lustro w RAID, czyli kupić 2 dyski 20 TB
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: No bo ten surowy materiał z kamer zajmuje baaardzo dużo miejsca, możesz to skompresować do jakiegoś formatu, nie znam się do końca na tym, który jest jakiś super, a zaraz mnie pewnie zjedzą, że bitrate nie taki czy coś.
Chodzi o to, że IMO bez sensu trzymać archiwum z plikami filmowymi po kilkadziesiąt gigabajtów w surowym formacie, gdzie możesz mieć film o kilka razy mniejszej wadze i takich samych wrażeniach
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: ja bym kupił NAS na kilka dysków i po zapełnieniu wsadzał je na półkę, opisywał zawartość i datę i kupował następne. Tak robi się w profesjonalnej produkcji. Najczęściej używa się dysków 2-4TB (np. WD Black). Do tego warto dokupić stację biurkową na dyski twarde do szybkiego odczytu bez potrzeby demontażu i montażu dysków w NASie
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: nie wiem, wydaje mi się, że to rozwiązanie jest zbyt skomplikowane. Później jak będę szukał jakiegoś materiału to będę musiał sprawdzać po kolei każdy dysk?

To jest fajne jak nagrywasz wesela, skończysz robote, wrzucasz na dysk i chowasz w szafce z archiwum. Ja chciałbym też mieć możliwość przynajmniej przeglądania moich materiałów 4K bezpośrednio z dysku bez przenoszenia na komputer.
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: albo łatwo i przyjemnie do domowego użytku, albo bezpiecznie i profesjonalnie

Jak będziesz dbać o dokumentację to nie będziesz musiał niczego szukać, tylko będziesz wiedział na którym dysku jest. Wystarczy tabelka w excelu. Wtedy wystarczy podnieść tyłek i wsadzić odpowiedni dysk do czytnika. Poza tym jak kupisz NAS na 8 dysków i wsadzisz tam dyski 4 TB to zanim je zapełnisz minie kilka lat, a czy kilkuletnie materiały będą na
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat znam ten problem, ja mam jednego NASa 3TB w raid1(2x3TB)- pamiętaj ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasową i tych którzy zaczną.

Do tego stacja dokująca z funkcją klonowania, więc starszy materiał ląduje na starych dyskach, oczywiście dwie kopie.

Ogólnie jest to bardzo tanie rozwiązanie, stare 2x2TB kosztowały mnie kiedyś praktycznie 2x500zł, na początku roku kupiłem nowe dyski 3TB za 2x230zł.

Warto o tym pamiętać, ceny dysków lecą ostro
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: @NaMoment: powiedzmy, że mam nagrania z GoPro jak jeżdzę motorem.

Średnim pomysłem będzie organizować tego rodzaju materiał wg daty moim zdaniem. Lepiej zrobić folder np. Kawasaki, a w środku foldery z datą, w środku foldery w zależności od kamery.

Jak będę tworzyć materiał o moim Kawasaki to lepiej będzie mieć wszystko na jednym dysku obok siebie. Zawsze można wrzucić jakiś stary materiał dla porównania jak było kiedyś... Nie wiem
RichKidOfSnapchat - @niezwornowazony: @NaMoment: powiedzmy, że mam nagrania z GoPro j...

źródło: comment_yEdpThJjJOa2yimjJswbKvv62LUTaXVX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: NAS pewnie ciągle Synology, ale nie wiem jakie modele sa aktualnie na topie. Dyski typowo pod NAS to WD Red, ale WD Black są szybsze

Ja wolę mieć 1 TB SSD do pracy na bieżąco, a resztę trzymać na zwyczajnych dyskach które są po prostu trwałe. WD Black osiąga około 160/160, Red nie wiem, pewnie około 150/150
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: nie denerwuje bo potrzebę kopiowania staroci mam może raz w roku i to z reguły pliki poniżej 100 GB, więc trwa to z 7-8 minut ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z resztą jak ktoś ekstremalnie oszczędza czas to zawsze można sobie zainstalować 4x4TB w RAID0 w budzie do bieżącej pracy. To już będzie szybsze od dysku SSD. NAS wtedy można wykorzystywać wyłącznie jako archiwum na rzeczy stare
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: no dobra, a teraz taka sytuacja.

Nagrywasz cały dzień, masz dużo materiału z kamery i z drona, wszystko w 4K. Dajmy na to, że jest 500 GB danych.

Wrzucasz to wszystko na dysk zewnętrzny, żeby opróżnić wszystkie karty SD itd. Następnego dnia również robisz dużo materiału i wrzucasz wszystko żeby zrobić miejsce na kolejne nagrywki.

Masz już wystarczającą ilość materiału, więc chcesz to wszystko obejrzeć, co robisz? Kopiujesz jedną część
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: to co napisałeś to już definiuje twoje własne potrzeby jak mniemam, ja nie potrzebuję takiej ilości miejsca bo nie nagrywam w 4K, nagrywam w Full HD i to okazjonalnie, a nie codziennie. Musisz sam sobie przekalkulować i kupić odpowiednią pojemność dysków po prostu

Jeśli nagrania z całego tygodnia w 4K zrzucisz na dysk to raczej trudno będzie przekroczyć te 4TB i tak, w ekstremalnym wypadku 8 TB... więc de facto
  • Odpowiedz
@niezwornowazony: tez nie jestem profesjonalistą i nawet jeszcze nie mam drona, ale myśle przyszlosciowo. Chodzi o to, że jak już będę miał te materiały w 4K to fajnie by było, gdybym mógł je chociaż obejrzeć, gdy leżą na dysku zewnętrznym.

z drugiej strony, wydać 15k zł na 24TB?
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: ja bym kupił zewnętrzny dysk 4TB do brania ze sobą na wyjazdy, a w domu 4x4TB w NAS + 1TB SSD i 2x2TB HDD Raid0 do pracy na bieżąco. Potem dokupować następne w miarę potrzeb. No ale jak mówiłem, kwestia gustu - jak masz kasę i ochotę to kup od razu komplet żeby mieć spokój na kilka lat, chociaż za kilka lat to cena SSD spadnie już do takiego poziomu,
  • Odpowiedz
@RichKidOfSnapchat: to co na screenie jest koszmarnie drogie, bo raz, że na stronie Apple, a dwa, że już skonfigurowane pewnie.
Same dyski kosztują po 739 złotych za 4TB z 7200 obrotów na minutę, a to dyski WD Black, które są najczęściej polecanymi dyskami do archiwizacji. To daje niecałe 4500 za sześć dysków. Stacja kosztuje w takim razie ponad 10k - moim zdaniem zdecydowanie za drogo jak na użytek prywatny.

Dobrym
  • Odpowiedz