Wpis z mikrobloga

Widzę, że jakieś szambo wybiło na głównej, więc poszukałem o co jest dym i mam taką refleksję, co do tej ustawy:

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/EA4AD50371FF6D17C12580250039936A/%24File/806.pdf

Ja rozumiem, że cel szczytny, ale mam taką refleksję, nie zajeżdża to nikomu trochę Orwellem? Co to do cholery znaczy

wbrew faktom


Będzie jakieś ministerstwo prawdy, które ma decydować czy coś jest faktem czy też nie jest? Przecież historia to nie jest matematyka, że 2+2=4 i są nienaruszalne aksjomaty i tak jak jest w podręczniku MEN to tak właśnie było i nie inaczej i nie waż się myśleć inaczej! Nie chodzi zresztą w tej ustawie tylko o zbrodnie nazistowskie, ale też wszelkie inne i co teraz jak powiem, że czytałem jakieś tam opracowanie i uważam, że Polacy są współodpowiedzialni za jakąś zbrodnię to przyjdą smutni panowie i zabiorą do sztumu za szkalowanie Polski?

Czy ktokolwiek to widzi, dlaczego się o tym nie mówi?

To jest przepis karny pełen poetyckich, nieostrych sformułowań, typu

"kto rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców",

no #!$%@? rzeczywiście. I nikt w przekazie publicznym zdaje się nie ma jaj, żeby o tym głośno powiedzieć, bo zaraz przemysł pogardy i propagandy przemieli takiego sceptyka na wielbiciela nazizmu, antypolaka i bóg wie kogo jeszcze.

#neuropa #4konserwy #prawo #afera #przemyslenia #polityka
  • 117
  • Odpowiedz
@Matyson: A no i wytrzymujesz, że w kodeksie karnym jest zniewaga lub zniesławienie, a kodeksie cywilnym jest przewidziana ochrona dóbr osobistych? Bo w istocie to się sprowadza to podobnej konstrukcji - sąd bada m.in czy dana opinia na czyjś temat jest prawdziwa.
  • Odpowiedz
Czyli cała dyskusja jest z człowiekiem który nie przeczytał ustawy.


@Ogar_Ogar: Wiesz, że poza treścią jest jest jeszcze jej interpretacja przez ludzi. To, że tobie się coś wydaje (albo nawet polityk coś może twierdzić nie znaczy, że potem jakiś prokurator czy sąd nie będzie tego inaczej interpretował)
  • Odpowiedz
@6c6f67696e: Na tej zasadzie to powinno się usunąć przestępstwo zabójstwa z kodeksu karnego, bo jeszcze sąd albo prokurator jako morderstwo zinterpretuje złowrogie spojrzenie które zabija duszę i gość dostanie dożywocie.
  • Odpowiedz
całe prawo stoi nieostrymi pojęciami bo przecież ostatecznie i tak zawsze definicja czy wyliczenie składa się z pojęć, które nie są już definiowane. Więc skąd te wątpliwości akurat tutaj?


@Ogar_Ogar: bo dotyczy to bardzo wrażliwej sfery wolności słowa, bo dotyczy to sankcji karnej, bo zakres tego przepisu jest wyjątkowo szeroki i nieostry. Pod płaszczykiem "walczymy z używaniem kłamliwego sformułowania "polskie obozy" wchodzi przepis sankcjonujący szereg innych zachowań, bardzo niedookreślonych i dopiero
  • Odpowiedz
  • 5
@Ogar_Ogar Ty głupi jakiś jesteś. Zgodnie z ustawą można ścigać każdego kto oskarża Polaków, nie cały naród, a jego część o popełnienie zbrodni, za które nie są odpowiedzialni. Polecam przeczytać jeszcze raz ustawę. A co z tego wynika dowolna intepretacja wydarzeń pod Jedwabnym też wchodzi w grę.
  • Odpowiedz
@Matyson: A powiedz mi według ciebie to na kim spoczywa ciężar dowodu - na oskarżonym czy na oskarżycielu? Bo to, że praktyka musi dany przepis skonkretyzować - to znasz regulacje gdzie tak nie jest?

@Shishu: Cytat.
  • Odpowiedz
@Ogar_Ogar: Ten przepis wprowadza np. taki czyn zabroniony:

Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu współodpowiedzialność za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni,

czyli
a) przepis obejmuje nie tylko zbrodnie nazistów, ale wszelkie przestępstwa stanowiące w/w zbrodnie
b) popełnione na przestrzeni całych dziejów
c) znamiona przestępstwa obejmują nie tylko zachowanie sprawcy polegające
  • Odpowiedz
Czy ktoś twierdzi, że za Jedwabne odpowiada Naród Polski(rozumiany jaki ogół obywateli) albo Państwo Polskie?


@Ogar_Ogar: o panie ales polecial teraz po bandzie z ta glupota. A czy ktos twierdzi ze okreslenie "polskie obozy zaglady" to obozy za ktore odpowiada narod polski rozumiany jako ogol obywateli? Moim zdaniem nie. Moim zdaniem uzywanie "polskie obozy zaglady" wcale nie mowi o tym ze byl to narod jako ogol obywateli. Wiec skoro to sformulowanie
  • Odpowiedz
Ostatnia dyskusja np na twiterze pokazała, że takie opinie pojawiają się masowo.


@Ogar_Ogar: nie wiem o jaka dyskusje na twitterze ci chodzi ale wydaje mi sie ze ostatnia dyskusja nie dotyczy polskich obozow ale bardziej na przyklad kim kardashian.

Dla mnie to jest strasznie grubymi nićmi szyte i nie podoba mi się i jest według mnie strzelaniem z armaty do wróbla.


@Matyson: Najciekawsze jest to ze jak powiesz "niemcy nie
  • Odpowiedz
Będzie jakieś ministerstwo prawdy, które ma decydować czy coś jest faktem czy też nie jest?

tam nie ma słowa o "polskich obozach śmierci", to jest ustawa zakazująca publicznego wypowiadania się w niekorzystnym świetle o jakichkolwiek negatywnych zdarzeniach w historii z udziałem Polaków.


@Matyson: Już myślałem, że ja jedyny jestem który to widzi!
  • Odpowiedz
- Panie @Matyson, dlaczego nasrał pan na dywan?
- Ja nie nasrałem. To pies nasrał.
- Ale panie @Matyson, to pomieszczenie nie ma okien, gdy tu pana wpuszczałem tego gówna nie było, cały czas byłem przed drzwiami i widziałem, że nie były otwierane i na wszystko mam świadków. Dodatkowo tu nie ma i nie było psa!
- Przecież historia to nie jest matematyka, że 2+2=4 i są nienaruszalne aksjomaty i
  • Odpowiedz
@NevilX: piękna erystyka ;)

Panie @NevilX kto popełniał zbrodnie na cywilnej ludności litewskiej? Litwini i ich historycy powiedzą, że Polacy, polski rząd i ich historycy powie, że nic z tych rzeczy, NevilX powie, że Polacy brali współudział w zbrodniach na narodzie litewskim wbrew faktom zatwierdzonym przez IPN czy Maszynę Bezpieczeństwa Narracyjnego i już możemy go ścigać.

Historia to nie zawsze są suche fakty. W Rosji "wbrew faktom" jest twierdzenie, że zaatakowali
  • Odpowiedz
@Matyson jak zwykle podnieca się ludzi hasłami (koniec szkalowania Polaków), a przepycha się ustawę która może bardziej szkodzić niż pomagać. Nie można być przeciwko bo jak to chcesz żeby szkalowano Polaków? Dzięki temu ogranicza się debatę publiczną w sferze historycznej która jest bardzo giętka i w zależności od aktualnej narracji politycznej może być różnie interpretowana. Ale ludziom nie przetlumaczysz machina propagandowa jest zbyt silna. Możemy mieć tylko nadzieję że ustawa nie będzie
  • Odpowiedz
PS cały tag #ocieplaniewizerunkuadolfahitlera niech się pakuje, bo publicznie pomniejszają odpowiedzialność rzeczywistych sprawców zbrodni, co jak wskazałem też jest sankcjonowane ( ͡° ͜ʖ ͡°) Może nie rażąco, ale to już zależy jak prokurator i sąd ocenią, na szczęście jak wiemy prokuratorzy i sędziowie są coraz bardziej niezawiśli i niezależni od władzy ustawodawczej i wykonawczej.
  • Odpowiedz
Jak zwykle podnieca się ludzi hasłami (koniec szkalowania Polaków), a przepycha się ustawę która może bardziej szkodzić niż pomagać. Nie można być przeciwko bo jak to chcesz żeby szkalowano Polaków? Dzięki temu ogranicza się debatę publiczną w sferze historycznej która jest bardzo giętka i w zależności od aktualnej narracji politycznej może być różnie interpretowana. Ale ludziom nie przetlumaczysz machina propagandowa jest zbyt silna. Możemy mieć tylko nadzieję że ustawa nie będzie nadużywana.
  • Odpowiedz
Dziecko wie o co chodzi, kneset wie o co chodzi, a ty strugasz bałwana.


@KrolWlosowzNosa: I potem się dziwić, że nasze prawo jest pisane przez ludzi rozumujących na "chłopski rozum".
  • Odpowiedz