Wpis z mikrobloga

Jaka jest różnica pomiędzy wysokością opon 195/55 a 195/60? Czy mówienie, że kupno wyższego profilu 60 w podobnym segmencie cenowym automatycznie oznacza, że kupuje się lepsze? Czy trzeba brać poprawkę na to, że kupując powiedzmy 195/55 za 120 złotych sztuka, w przypadku 60 oznaczałoby, że musiałbym szukać podobnych jakościowo opon za 140 złotych sztuka?

#motoryzacja #opony #oponyletnie
  • 11
  • Odpowiedz
@KorelacjaProkrastynacji: roznica wynosi 0.05x195[mm]
Cena opon wynika nie tylko z jakosci i wielkosci, ale czesti tez z popularnosci danego rozmiaru - rzadsze moga kosztowac wiecej. Wiec moze sie zdarzyc, ze nizsza kosztuje wiecej niz wyzsza, bo jest mniej popularna.
  • Odpowiedz
@Uparciuch: @bidzej: @zestolicy:
W tym samochodzie mam możliwość zamontowania felg 16 calowych (mam 15), więc myślę, że z nadkolem nie powinno być problemów. Ogólnie trochę mnie to dziwi, bo według Oponeo na mój samochód powinienem był tylko montować 195/60 i 195/55 natomiast osobiście mam założone 195/65. Oznacza to, że moge śmiało szukać 195/65? czy najlepiej sprawdzić od wewnątrz, czy podczas skręcania jakieś koło nie ocierało o
  • Odpowiedz
W tym samochodzie mam możliwość zamontowania felg 16 calowych (mam 15)


@KorelacjaProkrastynacji: nie ma to zadnego znaczenia. W przypadku felg 16" NA PEWNO musisz miec nizszy profil opony niz na feldze 15" - tak, zeby calkowita srednica kola sie zgadzala w kazdym dopuszczalnym przez producenta przypadku, z tolerancja do kilku mm.

według Oponeo na mój samochód powinienem był tylko montować 195/60 i 195/55


dopuszczalne rozmiary opon/kol dla swojego samochodu znajdziesz
  • Odpowiedz
@bidzej: Czyli muszę zobaczyć jakie ET mam na swojej feldze. Niby przy niektórych rodzajach opon przy maksymalnym skręcie może obcierać o błotnik (ale chyba nawet ich nie mam). Musiałbym zobaczyć po prostu, jak na obecnych skręca, ale biorąc pod uwagę to, że chyba te opony będa miały trzeci i czwarty rok jeżdzenia (parami), to trochę mógł się zetrzeć bieżnik. Jednakże chcę kupić nowy komplet opon do samochodu. Stąd te dylematy
  • Odpowiedz
@bidzej: Czyli zakładam, że serwis Oponeo posiada odpowiednie kalkulatory i warto się sugerować tymi rozmarami, które oni podają jako domyślne. W takim razie pozostaje przemyśleć czy kupić te o wysokości 55 czy 60, ale raczej skupię się na 60, bo w teorii powinna mieć wyższy bieżnik. Dzięki za pomoc :)
  • Odpowiedz
pozostaje przemyśleć czy kupić te o wysokości 55 czy 60, ale raczej skupię się na 60, bo w teorii powinna mieć wyższy bieżnik.


@KorelacjaProkrastynacji: nic z tych rzeczy, bieznik jest ten sam, roznica jest w wysokosci barku opony. Powtarzam Ci, zajrzyj do instrukcji samochodu albo w ta tabelke cisnien.
  • Odpowiedz