Wpis z mikrobloga

@rpi4: no programowanie w rpi jest troche skomplikowane jeżeli chodzi o czujniki i jeszcze potem żeby przerzucać to do domoticza.
a w takim esp to albo wlasnie to espeasy które jest banalnie proste, albo programujesz jak arduino i wysylasz na serwer domoticz.
ja proste czujniki mam na esp12 + bateria 18650 + deepsleep
@rpi4: kontaktron, temperatura na dworze, temepratura w kazdym pokoju z osobna, czujnik deszczu też można ale to się średnio sprawuje. jakiś czujnik wilgotności ziemi w doniczce można też. sterowanie taśmą led. chce w tym roku podpiąć się do wiatraka na działce i mierzyć prędkość i kierunek wiatru. można do skrzynki pocztowej wsadzic i dostawać powiadomienie że ktoś coś do niej wrzucił. akcelerometr też jest dość prosty więc można badać czy ktoś
@Stefaniak91 jest funkcja setsleepmode i tam mozna rozne wybrac w zależności jak bardzo chcesz uspic arduino np powerd down. Do wybudzenia jest cos takiego jak watchdog, nie jest to najprostsza rzecz ale da sie ogarnac ;)
@Stefaniak91: wlasnie musze zainwestować w lepsze baterie 18650 bo mam jakies badziewie. na zewnątrz mam termometr z zasilaniem z baterii słonecznych i praktycznie nie wymieniam chociaż zdarza się że się rozładuje, bo bateria słaba i mało słońca, muszę to zmodyfikować w wolnym czasie. gdzieś tam mam skitrany na samej baterii i trzyma tak ze 3 tygodnie ale też mało efektywnie to rozwiązałem no i ta bateria. tylko ja mam esp i
@Stefaniak91: tak, wgrywasz przez usb (w esp-12 przez adapter UART), esp stawia wtedy swoją sieć do której musisz się podłaczyć jakimś urządzeniem (komputer, telefon). tam konfigurujesz do jakiej sieci ma się połączyć (do tej samej co jest podłaczone urządzenie z jakimś systemem do smart domu, ja używam domoticz bo jest najprostszy i ma chyba najwieksze wsparcie), potem już łączysz się po ip danego urządzenia (wpisujac w przegladarke) i tam masz pełną
@daczka92: spróbuje sobie to espeasy wrzucić do sonoffa, chcociaż miałem z tym problemy ostatnio, postawię sobie jeszcze na malince domoticza i zobaczymy. Mam pytanie bo pewnie się orientujesz, stan przełącznika jest odczytywany w taki sposób, że domoticz wysyła request do np. sonoffa jaki ma aktualnie stan, czy to sonoff wysyła swój stan jak się zmieni? Bo rozumiem, że to wszystko są HTTP requesty
sonoff nie ma chyba własnego guzika na zmianę stanu, nie? wtedy tylko domoticz zmienia. tzn wie kiedy wciskasz on a kiedy off i to się pojawia w domoticzu. jeżeli odłączysz sonoffa i go podłączysz znowu do prądu to jego stan jest chyba off domyślnie więc jeżeli w domoticzu ostatnio był on i klikniesz w nim na off to się nic nie stanie bo sonoff dostanie komendę żeby się wyłączył. tak mi się