Wpis z mikrobloga

2 439 - 1 = 2 438

Tytuł: Congratulations You Have Just Met The ICF
Autor: Cass Pennant
Gatunek:
★★★★★★

Dla znawców tematu to nic nowego, w Anglii „Congratulations...” ukazało się już w 2002 roku, a Cass jest jednym z najbardziej słynnych autorów książek poświęconych scenie chuligańskie. InterCity Firm (ICF) to bezapelacyjnie czołowa angielska ekipa chuliganów, której apogeum działalności przypada na lata 80-te XX wieku. Cass Pennant, jeden z byłych liderów ICF, zachęcił swoich towarzyszy do wspomnień na temat czasów świetności grupy. Przedstawione w książce wydarzenia, nie zostały nigdy prędzej opisane: rywalizacja z największymi wrogami kibiców West Hamu – fanami Millwall; zdobycie trybuny gospodarzy, the Shed End, na stadionie Chelsea; ostre starcia z chuliganami Liverpoolu wokół stadionu Anfield Road i wiele innych.
Autor, w niezwykle barwny sposób przedstawia czytelnikom całą historię ICF, począwszy od powstania grupy, aż po głośne starcia z kibicami Manchesteru United na promie, płynącym z Anglii do Holandii.
Dzieje ICF to niechlubny, aczkolwiek niezwykle istotny element historii angielskiej piłki nożnej.
------
Zacznijmy od tego, że zupełnym przypadkiem udało mi się znaleźć tę książkę na targu rupieci. Zapłaciłem za nią całe 4zł :) Dawno tak prosta sprawa nie poprawiła mi tak dobrze humoru.

Przyznam szczerze, że gdy wziąłem książkę do ręki, to nie przeczytałem jej całej od deski do deski jednego wieczora. Co prawda czyta się ją nieźle, wciągają barwne opisy awantur o specyfice innej niż w Polsce, ale jednak mogą odrobinę nużyć ciągłe opisy zwycięstw na innymi ekipami i robienia sobie jaj z policji. Niestety mam wrażenie, że Cass dosyć subiektywnie opisywał wszystkie wydarzenia. Miałem nadzieję na bardziej obiektywny przekaz.

Niemniej jednak zdobywanie sektorów i pubów, spontaniczne walki uliczne fajnie oddają klimat najlepszych lat angielskiego ruchu chuligańskiego. Opisy brzmią swojsko i zrozumiale, bo tłumacz-najwyraźniej kumaty człowiek-dostosował angielskie zwroty do polskiego „słownika kibicowskiego”.

Pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych i uczestników ruchów kibicowskich.

#kibole #kibice #hooligans #westham

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_xebdDzlW4BZUK3nSyoeM5IAqAxHxWue2.jpg
  • 2