Wpis z mikrobloga

Metoda gumowej kaczuszki – nieformalny sposób debugowania kodu. Metoda polega na tym, że programista, próbując znaleźć błędy w kodzie (inspekcja kodu), trzyma w pobliżu gumową kaczuszkę lub inny przedmiot nieożywiony. Linia po linii, programista tłumaczy kaczuszce lub innemu obiektowi przewidywane funkcje każdego segmentu kodu – podczas sprawdzania powinny wyjść na jaw błędy stworzonej aplikacji. Metoda jest wersją metody „myślenia na głos”, procedury uznanej za skuteczny sposób na przyspieszenie rozwiązywania problemów.

Ładnych kilka lat już robię w branży #it ale jeszcze nie widziałem, żeby ktoś to stosował w praktyce - a może to bait jest...? A wypokowi #programista15k widzieliście/stosowaliście kiedyś tę metodę w praktyce? ( ͡º ͜ʖ͡º) #programowanie
grafikulus - Metoda gumowej kaczuszki – nieformalny sposób debugowania kodu. Metoda p...

źródło: comment_vBIJoP6y7U3F5z6XqJIbJhJeJSb2vJPl.jpg

Pobierz
  • 149
Ja nie raz to widziałem, sam rzadko stosuję, jednak w gumową kaczkę zawsze zamieniał się kolega który akurat miał wolniejszą chwilę i chęć :) ... rozmowy z samą kaczką nigdy nie widziałem :P
Osobiście nie używam gumowej kaczuszki, ale analizując kod staram sobie sam wytłumaczyć jak dana funkcja działa lub co powinna zrobić i tak robię to "głośno myśląc" - potwierdzam skuteczność.
Metoda jak najbardziej stosowana i sprawdzona. Czasami wystarczy też zapytać kolegi o problem, po czym w magiczny sposób zanim uzyskasz odpowiedź sam dochodzisz do odpowiedzi.