Wpis z mikrobloga

#fotoradar #grzywna #mandat #prawo #motoryzacja

Cześć Mirki (jeżeli jakiś tag przywołałem bezpodstawnie, wybaczcie), mam pytanie, które brzmi: czy mogę odwołać się od zryczałtowanych kosztów postępowania i wznowienia postępowania (30zł + 50zł)? Nie wiem, czy dobrze rozumiem temat, chciałbym napisać odwołanie od tych kosztów ale nie do końca wiem czy mogę.

Tło wydarzeń: w styczniu 2017 fotoradar cyknął mi fotkę w firmowym aucie, dostałem formularze, zgodziłem się na wszystko i czekałem na mandat. Mandatu nie dostałem, tylko teraz w grudniu dostałem wyrok nakazowy z ukaraniem mnie grzywną za to. Dodatkowo w tym wszystkim są koszty postępowania.

PS. Nie mam zamiaru unikać mandatu/grzywny, ale wydaje mi się, że ITD nie wystawiło mi mandatu bo minął jakiś termin i poprosili sąd o ukaranie i teraz sąd koszty postępowania przerzuca na mnie - z jakiej paki mam płacić za opieszałość ITD?
szafura - #fotoradar #grzywna #mandat #prawo #motoryzacja 

Cześć Mirki (jeżeli jak...

źródło: comment_YoJ2Pk5IaPldPquBhtCXM9bpqqXLpO0Z.jpg

Pobierz
  • 9
tylko teraz w grudniu dostałem wyrok nakazowy z ukaraniem mnie grzywną za to.


@szafura: Od wyroku nakazowego przysługuje sprzeciw (masz na to 7 dni). Nakazowy to wyrok bez rozprawy, sędzia przyklepuje to o co wnosił oskarżyciel, bez jakiegokolwiek rozpatrywania. Jak napiszesz sprzeciw odbywa się normalna rozprawa.

dostałem formularze, zgodziłem się na wszystko i czekałem na mandat.


@szafura: I to błąd. Jeśli to był formularz wielokrotnego wyboru (tzw. ABCD) to jest
Tylko czy mój sprzeciw dotyczący kosztów administracyjnych jest podstawny?


@szafura: Jeśli nie napisałeś sprzeciwu, to zgodziłeś się na wyrok i automatycznie na koszta sądowe. Od tego ciężko będzie się odwołać. Podstawą w takich sprawach jest pilnowanie terminów. Błąd popełniłeś juz na samym początku odpowiadając na pismo. Jak sam zauważyłeś ITD nie wyrobiło sie z wystawieniem mandatu w ustawowym terminie, dlatego zaczęli kombinować.

Jak odbędzie się rozprawa to nie o ciąża mnie
@slonski_pieron: Jeszcze nie minął mi 7 dniowy termin na sprzeciw. Jutro go wyślę.

Wiesz, ja chciałbym się znać na wszystkim, a zmienia się wszystko stosunkowo często, a ważniejszych spraw jest trochę więcej. Prędkość przekroczyłem, mandat mogę zapłacić. Od kosztów natomiast będę się odwoływał, nawet jeżeli za 80zł mam jechać do Częstochowy. Dzięki!