Wpis z mikrobloga

@bachus Nie mam pojęcia, ale dodaj z 20% dobudżetu na np. zmiany w zamysłach, dodatkowych matetiałach no i na pewno czegoś się nie uwzględni, tak myślę. Do tego koszt materiałów nierówny: cegła droższa od suporexu, jakaś tam wełna inna to juz drozsza, itd. Wycena wyceną, a prawda będzie po stronie banku.
@bachus: najtaniej: 1700pln/m2 stan developerski, tysiak na doprowadzenie do pod klucz. Czyli samo 300k+ na pod klucz wykonanie. Do tego działka, notariusz, geodeta, projekt, ogrodzenie, podjazd, brama.
7 lat temu wydałem około 400k na piętrowy 140m po podłogach, w tej kasie media. Ale działkę miałem.


@szokolada: obawiam się, że w te 7 lat sporo się zmieniło, szczególnie na rynku usług budowlanych i ich usług.
@bachus: dlatego zaznaczyłem, że to było 7 lat temu. Ale dom jednak większy, parter robi też cenę. Moim zdaniem twoje wyliczenia są realne. Wszystko zależy od wykończenia: możesz zrobić kuchnie za 30k, za 8 z ikea i za 3 z bodzio...
@szokolada: @bachus: szkielet jest o tyle tańszy, ze robią go wyspecjalizowane firmy i maja cały pakiet do niego: tańsze okna, dach z blachodachwki, małe zbrojenie fundamentów, mniej styro na ocieplenie bo jest wełna w szkielecie. Powtarzalne projekty - wiec sporo prefabrykatów. Te moje 1700 ro oferta firmy spod krakowa. Tradycyjny dom to koło 3000-3500/m2 (porotherm, dachówka, ocieplenie, lepsze okna)
@fakeReal: diabeł tkwi w szczegółach.... blachodachówka tez może być na tradycyjnym domu i cena spada. Zreszta - same mury/ściany i dach to zdaje się 1/3 kosztów. A instalacje, wyposażenie, drzwi itd. Wszędzie są takie same.