Wpis z mikrobloga

Jaka wersja #linux na lapka aby przerzucić się z windy dla totalnego laika?
Nie potrzebuję gier itp, w zasadzie samo surfowanie po internecie + chciałbym nauczyć się (?) obsługi linux'a - tak o, z ciekawości, bo nigdy jakoś do tego nie usiadłem.
Co byście polecili? Czytam o jakimś #linux #mint, wiem, że jest #ubuntu, #debian. Ale który wybrać?
  • 29
  • Odpowiedz
@Kodziak: uważaj na trolli proponujących Ci archa, manjaro i gentoo. to nie są najlepsze systemy na start.
najłatwiej jest zacząć od jednej z wersji ubuntu (który sam jest "łatwiejszą" wersją debiana).

Zainstaluj VirtualBox. W nim w wygodny i prosty sposób, przy użyciu .iso zainstaluj i wypróbuj kilka wersji Ubuntu takich jak Ubuntu (unity), Ubuntu Mate (mate), Xubuntu (xfce), Kubuntu (KDE). Różnią się od siebie tylko stylem i kolorem "okienek" (nazwy desktopa podane w nawiasach), właściwy system, to co jest pod maską, jest właściwie taki sam.

Szukaj tych systemów w wersji 16.04 LTS, np tutaj link do ubuntu
  • Odpowiedz
@Kodziak: centos/fedora

ubuntu i wszystkie tego typu klony debiana ssą
mint to lipa, ostatnio ich shakowali i podmienili im na stronie obrazy na zainfekowane xD
  • Odpowiedz
@Kodziak: Zobacz sobie Ubuntu z nakładką Budgie. Ładna i obsługa jak w windowsie. U mnie na lenovo działało bez problemu. Inny linux z którym nic się złego nie działo na Lenovo to Manjaro. Jest w tez w wersji Budgie. Ewentualnie Manjaro Deepin bardzo dopracowany wygląd.
  • Odpowiedz
@Kodziak: Manjaro. Jego jedyną wadą dla kompletnego laika jest instalator architect, czyli sam wybierasz to, co jest ci potrzebne, ale nie musisz klepać komend jak przy instalacji Archa (ten, z resztą, też ma wersję z architektem: Arch-Anywhere.

uważaj na trolli proponujących Ci archa, manjaro i gentoo. to nie są najlepsze systemy na start

Lepiej na trolli proponujących zamianę Windowsa na Winbuntu.

najłatwiej jest zacząć od jednej z wersji ubuntu (który sam jest "̶ł̶a̶t̶w̶i̶e̶j̶s
  • Odpowiedz