Wpis z mikrobloga

Tak mnie zastanawia - czy są jakieś przepisy, #prawo regulujące możliwość wybudowania marketu czy dyskontu w bezpośrednim sąsiedztwie sklepu czy marketu już istniejącego? Chodzi mi o konkretny przykład małego Dino w #lodz przy Pabianickiej, gdzie zaraz obok wywalili ogromnego #lidl (Biedronka po drugiej stronie ulicy też całkiem nowa) .
  • 28
@mirek_januszy: Zdaję sobie sprawę, wiadomo, że nie jeden mały, prywatny sklepik musiał się zwinąć przez hipermarket zaraz obok. Rozumiem, że nic w tej materii się nie zmieniło ;/

@karer: No tak, wszystko jest pewnie w zgodzie z przepisami, ale wygląda to kiepsko :)
ale wygląda to kiepsko :)


@Zodiaque: dlaczego kiepsko? Nie masz nawet pojecia jakie naduzycia robilby lidl gdyby byla mozliwosc blokowania wybudowania innego sklepu w okolicy. Nagle bys mial lidla i w promieniu 5km sklepy w ktorych wszystko jest 10 razy drozsze i ktore zostaly postawione na slupa nalezacego do lidla.
@Zodiaque: Z punktu widzenia konsumenta to akurat super. To Dino i tak jest strasznie ciasne i jakoś nie widzi mi się robić tam zakupów w szczytowych godzinach. Za to ten nowy Lidl jest nie dość, że bardzo estetyczny to i parking spory i w samym sklepie dużo przestrzeni
@Zodiaque: no to mialbys budki z zapalkami na kazdym rogu i co? Sorry ale nie powinno byc ZADNYCH zakazow ktore odnosza sie do konkurencji. To byloby po prostu GLUPIE.
Nie zgodzę się, bo miasto może wydzielić specjalne strefy dla marketów czy galerii handlowych


@Zodiaque: w ktorym miejscu stoi to w sprzecznosci z tym co ja napisalem. Prosze o przytoczenie bo chyba nie zrozumiales co ci powiedzialem.
@Zodiaque: uwazasz ze wielomilionowa firma by tak nie robila? Firmy robily juz takie rzeczy w przeszlosci ale masz prawo sie z tym nie zgadzac. Po prostu jestes jedna z osob ktore nie ucza sie na bledach historii.
nie da się zrobić nic z tym, bo duży i tak zawsze wygra, tak?


@Zodiaque: oczywiscie ze sie da. Wystarczy stosowac przepisy antymonopolowe. Czyli zakazy dumpingowania cen chociazby. Wtedy wygrywa nie wiekszy tylko lepszy a to duza roznica.
@karer: Wiesz, ja nie staram się na nikim niczego wymóc, po prostu chcę zrozumieć i zwyczajnie mi taka sytuacja jaką opisałem przeszkadza - a to jakie są realia i jak sobie poradzić, to już inna sprawa :)
@karer: Może trochę źle się wyraziłem, bo zdaję sobie sprawę z konkurencji dobrej dla samego Klienta, bardziej chodzi mi o takie pierwotne poczucie jakieś tam niesprawiedliwości w stosunku do mniejszych sklepów. Zupełnie nie chodzi mi o porównanie cen, czy ignorowanie, obrażanie się, tym bardziej, że może się okazać, że Lidl ma w tej sytuacji korzystniejsze (tego nie wiem). ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z jednej strony rozumiem o
bardziej chodzi mi o takie pierwotne poczucie jakieś tam niesprawiedliwości w stosunku do mniejszych sklepów.


@Zodiaque: a na czym ta niesprawiedliwocs ma polegac? Tak serio sie pytam teraz. Lidl ma wiecej obowiazkow a male sklepy maja mniejsze koszta. Gdzie tutaj jest niesprawiedliwosc? Chcialbys zeby male sklepy przestaly byc faworyzowane i mialy tak samo ciezko jak lidl?
@karer: Na tym, że pewnie to Dino zostanie zamknięte. Podobna sytuacja była na moim osiedlu, gdzie sklepik osiedlowy zamknęli przez Zabkę, która powstała 50 metrów obok, chociaż w Żabce syf jak cholera, ale taniej..