Wpis z mikrobloga

Mirki najmilsze, moja mama ma problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Jest drobną, szczupłą osobą, więc jakieś rygorystyczne odchudzanie jest zbędne, niestety ostatnio okazało się, że nie reaguje na leki i trzeba zwalczyć dziadostwo dietą.

Jaką dietę należałoby rozważyć? Będę wdzięczna za wskazówki, zaczęłam googlać, ale póki co same sprzeczności wyczytuję ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#zdrowie #medycyna #pytanie #kiciochpyta
  • 26
@niedzwiedzica: Mama była u lekarza? Jakie leki dostała (na jakie leki nie reaguje)?
Dieta i aktywność fizyczna to dobry pomysł, ale z dietą to bym się poradził profesjonalisty. No i pamiętaj, że dieta także może nie rozwiązać problemu.
nie reaguje na leki


@niedzwiedzica: Zwalczanie wysokiego poziomu cholesterolu statynami przynosi więcej szkody niż pożytku. Niech mama zmierzy sobie poziom homocysteiny, bo tak naprawdę od niego, a nie od cholesterolu zależy stopień zmian w naczyniach krwionośnych.
@nontepeto: Była, brała go dłuższy czas, ostatnio dostała większą dawkę i równocześnie zaczęła się czuć gorzej. Teraz nie bierze nic. Niestety nie pamiętam nazwy, a nie mieszkamy razem, więc niestety nie mam jak na gorąco sprawdzić :(
Jestem świadoma, że dieta jej nie wyleczy - sama swoje problemy zdrowotne staram się temperować odpowiednim sposobem żywienia, ale to jest zawsze element układanki, a nie podstawa ;) Poza tym u nas w mieścinie
@niedzwiedzica: Daj spokój, zaszkodzi to Twojej mamie wysoki poziom cholesterolu. Rada od serca, par excellence, idź do lekarza, namów mamę na kompleksowe badania. Zrób coś z dietą, zachęcaj do aktywności fizycznej. No i trochę zaufania do nauki, medycyna nie zabija, statyny wydłużają życie.
@nontepeto: Ta, niestety to nie tylko debile w internetach, takich samych debili można znaleźć w gabinetach. Jeden taki pajac powiedział mojemu grubemu ojcu, z stanem przedcukrzycowym, trzykrotnością normy cholesterolu z wysokim ryzykiem chorób sercowo naczyniowych że statyny są złe ale żeby zamiast tego nie jadł masła ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@niedzwiedzica: To tak. Generalnie co to znaczy "zle" się czuć? Co to znaczy, że nie reagowała na leki? Pytam się, ponieważ są to zbyt ogólnikowe stwierdzenia, a fakt, że sama odstawiła statyny świadczy, że nie usłyszała tego od lekarza bezpośrednio ;P

Odstawianie statyn jest bardzo niesłusznym pomysłem. Dieta przy zabużeniach cholesterolowych jest taka sobie. Fajnie jak ktoś będzie trzymał, ale nie jest to cudowne leczenie obligatoryjne do osiągnięcia kontroli profilu lipidowego.
@nontepeto: nie mam problemu z zaufaniem do nauki. Mam problem ze zdobyciem wiedzy jaką dietę zaproponować matuli, żeby jej pomóc ;) Na pewno namówię ją na wizytę u innego lekarza i na dodatkowe badania, szukam po prostu sposobu na to jak jej pomóc dodatkowo.
@mlodysum: Gdzie napisałam, że sama odstawiła? Lekarka kazała odstawić :P

Co to znaczy, że się źle czuła? Bolały ją całe nogi, spuchła, nie miała siły, kołatało jej serce, ciśnienie wywalone w kosmos (typu 160/100).

I już wyżej pisałam, że sama mam pewne problemy zdrowotne, które staram się dodatkowo obłaskawić dietą, natomiast jestem w 100% świadoma, że to tylko element wspierający leczenie, a nie jego podstawa :) Niestety to co napisałeś szczególnie