Wpis z mikrobloga

#cpp czy #python dla chcącego nauczyć się?
Zawodowo zajmuję się programowaniem PLC, chciałbym poszerzyć swój warsztat, o jakiś język programowania.
Pomysłów mam całą głowę. Docelowo pewnie dla zabawy chciałbym postawić swój własny smart home, albo nawet jeżeli nie, to smart room.
  • 14
  • Odpowiedz
  • 0
@Cooltec mnie nieporównywalnie lepiej sie pisze w pythonie, zobacz sobie na yt kanal sentdex - ma serie o raspberry i python, jak Cie interesuje to opencv i tensorflow też po ludzku tłumaczy
  • Odpowiedz
@Cooltec: Do takich zastosowań nie wykorzystasz zalet C++, wręcz przeciwnie. Python będzie znacznie lepszy ze względu na bardziej naturalną składnie, łatwość i szybkość nauki oraz nie będziesz musiał się przejmować wieloma rzeczami typowymi dla języków niskiego poziomu.
  • Odpowiedz
@biwalencik: Okej... ale cały czas nie do końca rozumiem dlaczego o tym do mnie piszesz ;)
OP zadał pytanie o jezyk programowania w jego konkretnej sytuacji - dlaczego w takich okolicznościach mam czytać o czymś lepszym od TensorFlow, z którego nawet nigdy nie korzystałem? ;)
  • Odpowiedz
@venomik:
SmartHOme zapewne wyszukiwanie wzorcow, klasteryzacja, NLP, computer vision. SmartHome na dzien dobry zaklada zastosowanie algorytmow uczenia mszynowego.

Napisales, ze w tego typu projektach OP ne wykorzysta mozliwosci C++. Postanowilem sie wlaczyc i pokazac, ze istnieje cos takiego jak biblioteka XGBost. Pisana natywnie w C++, ktora bedzie wrecz idealna dla tego zastosowania. Bedzie miala tez zalety C++, czego nie dostrzegales, sugerujac przejscie na pythona.

Uwazam, ze to dobry start, ale
  • Odpowiedz
@Cooltec: why not both? do ogarniania czujników i elementów wykonawczych możesz wykorzystać AVR, STM czy ESP. tam będziesz wykorzystywał C/C++ do ogarnięcia niskopoziomowych rzeczy. prawdopodobnie do spięcia wszystkiego w całość wykorzystasz jakieś rpi, w którym nie jesteś już ograniczony do C/C++ i będziesz mógł wykorzystać większość dostępnych języków, jak np. Pythona, ale nic cię do niego nie zmusza.

czyli nie ma co iść na skróty tylko uczyć się na bieżąco
  • Odpowiedz