Wpis z mikrobloga

Według mnie najlepszym finałem protestów w Iranie byłoby "przelanie się" rewolucji w Rodżawie na Iran i wprowadzenie demokratycznego konfederalizmu w Iranie. Katalizatorem tego mogłaby być bojówka PJAK (irańskie ramię PKK), która już zadeklarowała swoje wsparcie dla protestujących.

Iran to duży kraj ze znaczącym potencjałem gospodarczym i geopolitycznym. Jeśli by doszło do tego scenariusza, to rewolucja z łatwością by się przeniosła na Irak, z racji jego niestabilności, oraz faktu, że obecny szyicki rząd jest w stanie utrzymać się przy władzy głównie dzięki obecnemu rządowi irańskiemu. Stamtąd rewolucja mogłaby ruszyć na inne kraje, takie jak Afganistan, resztę Syrii oraz Liban.

Jestem ciekawy jak realny jest ten scenariusz, gdyby doszło do "rozkręcenia się" protestów irańskich. Nawet jeśli to mało prawdopodobne to warto marzyć o lepszym świecie ()

#iran #bliskiwschod #syria #januszewojny #opinia
  • 7
nacjonalistyczny #!$%@?łek xD


@ozo989: Rodżawa jest multietniczna, nowo zdobyte tereny podczas ofensywy na Raqqę i potem na prowincję Deir Ez-Zor są arabskie, a nie kurdyjskie; w samych oddziałach SDF walczą ramię w ramię Arabowie, Kurdowie, Asyryjczycy, a nawet Syryjscy Turkmeni. Rojava jako jedyna w Syrii dba o prawa mniejszości etnicznych; w szkołach uczniowie mogą się uczyć nie tylko po arabsku (jak w Syrii Assada), ale także, bo Po aramejsku i Kurdyjsku.