Wpis z mikrobloga

Łódź - Wodny Rynek

Wraz z rozwojem Łodzi przemysłowej, bardzo dobrze rozwijał się też handel. Początkowo jarmarki i targi odbywały się naprzemiennie, a to na Starym Rynku, a to na Nowym i Rynku Fabrycznym. Wraz z rozwojem miasta, miejsc na handel targowy przybywało.

Wodny Rynek sięgający początkiem do lat 40. wieku XIX, zaliczany jest do grona najstarszych w mieście. Ale popularność zdobył nie tyle funkcji handlowej, co postaci Karola Scheiblera który w okolicy zaczął budować swoje imperium przemysłowe. W sąsiedztwie rynku znajduje się Park Źródliska, w tej okolicy jeszcze na początku XIX wieku płynęły liczne strugi, wybijały źródła. Stąd wzięła nazwę ul. Wodna przy której wytyczono plac i stąd też nazwa Wodny Rynek.

Scheibler przy samym rynku rozpoczął budowę budynków mieszkalnych przeznaczonych dla robotników, a sama okolica była przyjemnym miejscem, ze względu na sąsiedztwo wspomnianego parku. Z czasem przestrzeń na placu rynkowym zaczęła pełnić znaczącą funkcję targową, która przetrwała w zasadzie do czasów współczesnych. Było to jedno z popularniejszych targowisk w Łodzi, ważny punkt na mapie międzywojennego miasta i w PRL, z tym, że po wojnie doszło do przebudowy rynku i co najistotniejsze zmiany jego nazwy na Plac Zwycięstwa. Rynek stał się miejscem imprez partyjnych.

Obecnie Wodny Rynek stracił swoja dawną funkcje i jest karykaturą swojej historii, przede wszystkim pełni funkcję parkingu. Pamięć o Wodnym Rynku się powoli zaciera, choć w ostatnich tygodniach przypomniano sobie o nim w politycznym sporze, wokół kontrowersji związanych ze zmiana nazwy od 1 stycznia 2018 r. z Placu Zwycięstwa na Plac Lecha Kaczyńskiego.

#lodz #historialodzi #historia #gruparatowaniapoziomu
lesio_knz - Łódź - Wodny Rynek 

Wraz z rozwojem Łodzi przemysłowej, bardzo dobrze ...

źródło: comment_F0TxVtJPzezso9oznpzBWkBatLJMpEe4.jpg

Pobierz
  • 4