Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Czy jeżeli sąd wymaga, żeby sprzeciw był podpisany ręcznie to mogę go wydrukować, podpisać, zeskanować i wysłać przez epuap? Czy muszę go wysłać pocztą?
Wcześniej wrzuciłem sprzeciw i dowody jako załączniki do pisma ogólnego do sądu. Dowody to były skany, a sprzeciw to gotowy formularz, ale nie drukowałem go w celu podpisania, bo myślałem że jak wiadomość jest podpisana profilem zaufanym to nie trzeba.
Dodatkowo proszą o odpisy dowodów. Czy to znaczy, że moje skany dowodów nie są odpisami? Muszę coś jeszcze na nie nanieść? Podpis?
#sady #prawo #prawopolskie #pytanie
Wypok_spoko - Czy jeżeli sąd wymaga, żeby sprzeciw był podpisany ręcznie to mogę go w...

źródło: comment_g8CnxDGlw0FEJ3Xm64lShplZsmfkcDpp.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Wypok_spoko:

podpisać, zeskanować i wysłać przez epuap?


@Wypok_spoko: Nie. Masz złożyć własnoręcznie podpisane pismo. Kseropkopia, skan pisma nie są pismem podpisanym własnoręcznie.

Czy muszę go wysłać pocztą?


@Wypok_spoko: Możesz też przyjść i podpisać pismo w Sądzie, skorzystać z kuriera etc. ważne żebyś dochował terminu na uzupełnienie braku.

Czy to znaczy, że moje skany dowodów nie są odpisami?

Odpis pisma procesowego to kolejny jego egzemplarz, który jest zgodny z oryginałem,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tamerlan: dołączyć dołączyłem z tym że wszystko przez epuap. Dziwne to, że muszę to pocztą wysyłać. Po co zatem ten epuap, skoro nie można takich spraw załatwić tam...
Niemniej, Dziękuję za obszerną odpowiedź :)
  • Odpowiedz
@Wypok_spoko: żeby tak załatwiać sprawy, to trzeba by mieć chyba bezpieczny podpis elektroniczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W art. 126 k.p.c. masz wskazane co powinno zawierać pismo, żeby przeszło.
  • Odpowiedz
bezpieczny podpis elektroniczny


@Tamerlan: mam profil zaufany, potwierdzony przez bankowość, to nie wystarczy?
No cóż, pozostaje mi wysłać listownie, boje się, że znowu coś będzie nie tak z tym sprzeciwem i mi minie termin...
Chociaż zakładam, że jeżeli teraz mi napisali, że to są tylko braki to już więcej nic nie będzie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tamerlan: no tak, ale nakaz zapłaty dostałem w sobotę (otworzyłem w epuap) I od tego czasu liczą sobie 14 dni na sprzeciw.
Ciekawe, że pismo udowadniające, że nie dostałem wcześniej nakazu przyjęli bez problemu przez epuap
  • Odpowiedz
@Wypok_spoko: Pisma procesowe takie jak pozew i sprzeciw muszą być opatrzone własnoręcznym podpisem :) Wymóg z przepisów.

Co do terminu: dochowałeś go, teraz musisz po prostu zdążyć z brakami i będzie git.
  • Odpowiedz