Wpis z mikrobloga

Co za imba. W Senacie nie udało się przepchnąć zniesienia górnego limitu składki ZUS, bo za dużo senatorów PiS pojechało już na wakacje, więc bojkot ze strony PO zerwał kworum (na sali było 48 senatorów). Tym samym prawo nie wejdzie w życie, przynajmniej na razie.

No dobra, zdarza się. Natomiast cała sprawę jako wielki sukces przedstawił... rzecznik w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej #jprdl

#polska #polityka #bekazpisu #neuropa #4konserwy #rakcontent
adam2a - Co za imba. W Senacie nie udało się przepchnąć zniesienia górnego limitu skł...

źródło: comment_6HOawdpcx8LjfmXtOqUho97WtvD6p9wd.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
@adam2a: "Senator ma obowiązek czynnego uczestniczenia w posiedzeniach Senatu" - 1 zdanie o obowiązkach senatora ze strony senat.edu.pl
Chyba nikt nie przewidział bojkotowania obrad będąc jednocześnie na sali
  • Odpowiedz
@adam2a: "Senat podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności
co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów, o ile przepisy Konstytucji
Rzeczypospolitej Polskiej, ustaw lub Regulaminu Senatu nie
stanowią inaczej." - art.3 regulaminu senatu

chociaż w sumie nie wiem czy to "uchwały" to inny przypadek niż dzisiejszy, ale jeżeli przy przepychaniu ustaw jest podobna procedura to piszą tylko o obecności
  • Odpowiedz
  • 0
@zirytowana_plaszczka Art. 121. pkt. 2. Konstytucji
"(...)Jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie podejmie stosownej uchwały, ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm"
  • Odpowiedz
@Dpdp: Fajnie, tylko że przez niepodjęcie stosownej uchwały, rozumie się całkowity brak reakcji Senatu. W ciągu tych 30 dni musi on albo przyjąć ustawę bez zmian/wprowadzić poprawki/odrzucić. Tutaj reakcja Senatu była - głosowanie nad zatwierdzeniem danej ustawy - po prostu zabrakło kworum.
  • Odpowiedz
@adam2a:
Tyle krzyku o trójpodziale władzy, a nawet tutaj durnota panuje.
Kto się nieco orientuje w temacie, ten wie, że Marczuk to ekspert od polityki rodzinnej, a nie polityk wepchnięty na stanowisko.
Jego zadaniem w rządzie jest wykonywać ustanowione prawo. To, że cieszy się z tego że barany z PiSu nie przepchnęły durnego prawa chyba dobrze o nim świadczy, nie?

Ponadto Marczuk był jednym z agitatorów wprowadzenia systemu prodemograficznego, w jego wizji 500+ powinno być wyłącznie na drugie i kolejne dziecko i ubolewał na Twitterze nad tym, że zrobiono z tego program socjalny, gdy dostają 500+ na
  • Odpowiedz
@Dramcio: No uroczo, że ma wizję. Gowin i Morawiecki też byli przeciw obniżeniu wieku emerytalnego. I co z tego, skoro współtworząc rząd, który to robi? Marczuk nie będzie oceniany za intencje, ale za to w czym bierze udział.
  • Odpowiedz
@adam2a: No super, Gwiazdowski też ma brać odpowiedzialność za pracę w ZUS?

Dzięki ekspertom w ministerstwach jak Streżyńska czy Marczuk ten kraj ma szansę na jakikolwiek rozwój.
Przypominam że Marczuk dla idei lepszego państwa zostawił naprawdę dobrze płatną pracę naczelnego w Rzepie, to człowiek który ciężką pracą dorobił się czegoś i wie, że dojebywanie dodatkowego ZUSu dla zaradnych może spowodować ich exodus.

edit: No i pamiętaj, że w odróżnieniu od
  • Odpowiedz
Przypominam że Marczuk dla idei lepszego państwa zostawił naprawdę dobrze płatną pracę naczelnego w Rzepie, to człowiek który ciężką pracą dorobił się czegoś


@Dramcio: Fajnie, kogo to ma niby ma obchodzić?

wie, że dojebywanie dodatkowego ZUSu dla zaradnych może spowodować ich
  • Odpowiedz
@adam2a: > Jak się sprzeciwia polityce rządu to powinien rzucić robotę, a nie hamletyzować

A ja się cieszę, że są jeszcze w tym kraju ludzie którzy chcą działać dla jego dobra, nawet jeśli nie zgadzają się z linią większości sejmowej.
Na jego stanowisko w ministerstwie czeka setki politycznych karierowiczów. A czym się kończy polityk na stanowisku wykonawczym to widać po TVP za Kurskiego.
  • Odpowiedz
A ja się cieszę, że są jeszcze w tym kraju ludzie którzy chcą działać dla jego dobra, nawet jeśli nie zgadzają się z linią większości sejmowej.


@Dramcio: Nie zgadza się z linią większości sejmowej ale i tak wprowadza prawo przez tę większość ustanowioną. Wow, super poświęcenie, naprawdę. Prezydent powinien dać mu za to jakiś order. Nie byłoby praktycznie żadnej różnicy pomiędzy nim a jakimś pisowskim karierowiczem na tym stanowisku, jedynie
  • Odpowiedz
  • 0
@zirytowana_plaszczka Senat uchwala uchwały w obecności co najmniej połowy. Ustawa jest przyjęta jeśli w 30 dni nie podejmie uchwały.
Jak nazwać głosowanie wobec nieobecności połowy? Moim zdaniem nie jest to podjęcie uchwały, bo ono wymaga kworum. Jest to jakaś reakcja, ale nie wymagana przez konstytucję.
  • Odpowiedz
Moim zdaniem nie jest to podjęcie uchwały, bo ono wymaga kworum. Jest to jakaś reakcja, ale nie wymagana przez konstytucję.


@Dpdp: W sumie masz rację, jest to brak reakcji ale tak czy siak musi minąć 30 dni zanim taką ustawę uzna się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm (jeśli wcześniej Senat nic z tym nie zrobi tzn. nie przyjmie/nie odrzuci w całości/nie wniesie poprawek)
  • Odpowiedz