Wpis z mikrobloga

Kilka postulatow programowych Nowoczesnej wyciagnietych z wywiadu z Lubnauer. Bardzo mi sie podoba to co czytam, jestem w 100% za. Program prawie ze idealny (bioac pod uwage polskie uwarunkowania). Mam nadzieje ze sama Lubnauerowa troche popracuje nad wizerunkiem i nabierze charyzmy, szkoda zeby tak dobry program przepadl. Wywiad:

Tak? Poproszę pięć rzeczy, które was różnią od PO.

- Bardzo proszę. Po pierwsze podejście do 500+. My mamy alternatywę. Zamiast licytacji kto da więcej, proponujemy program "Aktywna Rodzina". Skierowany głównie do ludzi aktywnych, pracujących, również - na przykład - rolników.

Jak opisać go jednym zdaniem? 500+ każdy zrozumie: "500 zł na drugie i następne dziecko".

- A u nas jest: 250 zł ulgi podatkowej na każde dziecko od 0 do 18 lat. Rodzina dostaje więcej co miesiąc w postaci pensji, a jak zarabia za mało, to dostaje tzw. ujemną stawkę podatkową, czyli jest to jej zwracane przy rozliczeniu podatku. I wypłata nie zależy od wieku pozostałych dzieci. Obejmuje ok. 97 proc. zamiast 57 proc. dzieci.

Po drugie?

- Różni nas z PO podejście do euro. Jesteśmy za przyjęciem euro w Polsce tak szybko, jak to możliwe. To nie jest tylko ułatwienie dla naszych przedsiębiorców i dla wyjeżdżających za granicę. To jest kwestia bezpieczeństwa, zakorzenienia się w UE. I mamy nadzieję, że jak Polacy zaczną lepiej zarabiać, to na pytanie czy chcą euro odpowiedzą: "weźmiemy każdą ilość".

Po trzecie.

- Bardzo jasno określone kwestie światopoglądowe. Jesteśmy za rozdziałem Kościoła i państwa.

Po czwarte?

- Uważamy związki partnerskie nie za kwestię papierową, tylko za coś, co powinno zostać jak najszybciej wprowadzone.

A adopcja dzieci przez pary jednopłciowe?

- Przysposobienie naturalnych dzieci któregoś z partnerów, jeśli nie ma drugiego naturalnego rodzica - tak.

Po piąte?

- Jeżeli mówimy, że chcemy mieć wyższe emerytury, a nie chcemy, żeby się ten cały system rozwalił, to trzeba przywrócić poprzedni, wydłużony wiek emerytalny. Teraz PO już jasno nie mówi, że trzeba wrócić do tamtego, który sama wprowadziła, tylko zaczyna krążyć. My mówimy: tak, trzeba wydłużyć wiek emerytalny.


#polityka #nowoczesnapl #nowoczesna #neuropa #polska
pk347 - Kilka postulatow programowych Nowoczesnej wyciagnietych z wywiadu z Lubnauer....

źródło: comment_H0cgDtBjOB0QecLP92NvpUx4kbsk3hiK.jpg

Pobierz
  • 71
  • Odpowiedz
@pk347: > Jesteśmy za przyjęciem euro w Polsce tak szybko, jak to możliwe.

Przysposobienie naturalnych dzieci któregoś z partnerów, jeśli nie ma drugiego naturalnego rodzica - tak.


Zamilcz.
  • Odpowiedz
pierwsza propozycja pani Lubnałer z pewnością uprości i tak banalnie już łatwy dla większości Polaków system podatkowy


@phsbdg: nie pani Lubauer wina, ze PiS wprowadzil taki syf, ktorego nie mozna calkiem zlikwidowac... a trzeba probowac go zneutralizowac... jednoczesnie broniac sie prowo.
  • Odpowiedz
Gdyby zrezygnowali z postulatu o przyjęciu euro to może by im się to nawet udało ale tak to znowu będą krążyli dużo poniżej PO.


@Asterling: Trzeba jak najszybciej przyjac Euro i scisle zintegrowac nas z zachodem. Ostatnie 2 lata uswiadomily mi jak glupi bylem... wyrazajac sceptycyzm co do wspolnej waluty.
  • Odpowiedz
@pk347: widziałeś pan artykuły/groźby, że wkruwiony ryszard może chcieć rozwalić partię? Mam nadzieję, że nie bo to będzie poczucie, że mnie wydupcyli, a tego byśmy nie chcieli.
  • Odpowiedz
@pk347: Rozumiem te brednie, niestety mają się one nijak do rzeczywistości mam znajomych Litwinów którzy wypowiadają się w całkiem skrajny sposób na ten temat. A twoje porównanie na mleku jest po prostu słabe, równie dobrze mogłeś podać piwo które jest tańsze na Słowacji. Niestety ale ceny poszły do góry jeśli patrzy się na ogół. Nie będę już pisał dlaczego Nowoczesnej tak zależy na Euro jeśli jeszcze nie zwróciłeś uwagi na
  • Odpowiedz
@pk347: Ale ty wiesz, że:
a) Za politykę monetarną odpowiada NBP, z jednym z najlepszych fachowców - prof. Glapińskim, którego nawet opozycja chwali jaki świetnego znawce
2) Kryzys zadłużeniowy 2012 roku pokazał, jak bardzo strefa euro jest podatna na szoki asymetryczne. Dzięki braku wspólnej waluty Polska zyskała dużo na kryzysie, m.in. dzieki temu że mamy różne stopy procentowe
3) Nie spełniamy prawie żadnych kryteriów konwergencji - ani nominalnych (te to da się jeszcze zafałszować jak Grecja), ani tym bardziej realnych - bez tego ich przyjmowania nie ma sensu
4) Jesteśmy dużą gospodarką - efekt Balassy - Samuelsona który pomaga np. Lotwie w przyjęciu euro u nas tak naprawdę jest dużo
  • Odpowiedz
@kam966 wiesz, że likwidacja ZUS to bardzo duże koszty? Nie dosyć, że młodzież będą musieli płacić na obecnych emerytów to jeszcze oni nic nie dostaną.
  • Odpowiedz
Różni nas z PO podejście do euro. Jesteśmy za przyjęciem euro w Polsce tak szybko, jak to możliwe. To nie jest tylko ułatwienie dla naszych przedsiębiorców i dla wyjeżdżających za granicę. To jest kwestia bezpieczeństwa, zakorzenienia się w UE. I mamy nadzieję, że jak Polacy zaczną lepiej zarabiać, to na pytanie czy chcą euro odpowiedzą: "weźmiemy każdą ilość".


@pk347: Janusze ekonomii po im sie wydaje

Drukowanie pustego pieniadza, sprzyja temu kto go drukuje kosztem innych ktorzy sie w nim rozliczaja.Obecnie kilkadziesiat miliardow kwartalnie jest drukowane i wydawane na skupowanie obligacji
  • Odpowiedz