Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że w Polsce pouczają Polaków w sprawach polsko-ukraińskich Ukraińcy potomkowie przesiedleńców z akcji "Wisła"?

Piotr Andrusieczko (ur. 1971, ukr. Петро Андрусечко)
Pochodzi z rodziny ukraińskiej. Jego rodzice zostali przesiedleni do Koszalina w czasie akcji „Wisła”.
Od 2013 relacjonuje dla polskich mediów wydarzenia na Ukrainie: na Majdanie w Kijowie, na Krymie oraz w Donbasie. Współpracował z TVP, TVN24 Biznes i Świat, Tok FM i Polskim Radiem. Od kwietnia 2014 jest współpracownikiem „Gazety Wyborczej. https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Andrusieczko

nie może być tak, że polski minister przyjeżdża na Ukrainę jak na folwark i przemawia językiem ultimatum.

Straszenie Ukraińców prowadzi do eskalacji konfliktu, a to tylko oddala możliwość pojednania i co gorsza wpływa na współpracę między Polską i Ukrainą.


https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/straszenie-ukraincow-tylko-zaogni-konflikt-zly-moment-zla-forma,125,2245

#ukraina #polska
  • 26
  • Odpowiedz
@JPRW:

Bycie potomkiem przesiedleńców z akcji "Wisła" jakoś ogranicza wolność wypowiedzi?


A co ma tu do tego wolność wypowiedzi?

On się wypowiada jako głos polskich mediów w sprawie, w której jest stroną. Bowiem jako Ukrainiec, potomek być może członków UPA może być stronniczy. Przede wszystkim on krytykuje i poucza Polaków jak jego zdaniem mają traktować Ukraińców.

To tak samo jakby potomek Niemców, jako polski korespondent z Niemiec krytykował w polskiej telewizji
  • Odpowiedz
@oydamoydam:

On się wypowiada jako głos polskich mediów w sprawie, w której jest stroną.


A to przepraszam, nie wiedziałem. Myślałem, że on jest tylko dziennikarzem i napisał artykuł na aktualny temat. Słyszałem, że dziennikarze czasem tak robią.

Bowiem jako Ukrainiec, potomek być może członków UPA może być stronniczy. Przede wszystkim on krytykuje i poucza Polaków jak powinni jego zdaniem mają traktować Ukraińców.


"Oburzające! Ukrainiec poucza Polaków" - brzmi jak pasek z
  • Odpowiedz
A jakby wypowiadał się jako Polak to już by nie był stroną w "sprawach polsko-ukraińskich"?


@manekin: Rosjanin z Donbasu, z ukraińskim obywatelstwem powiązany rodzinnie z separatystami może pouczać Ukraińców w ukraińskiej telewizji jak mają sobie układać stosunki z Rosją?
  • Odpowiedz
@JPRW:

Ciekawe, że jakoś nikt nie twierdzi, że z dyskusji o relacjach polsko-ukraińskich należy wyłączyć potomków kresowian, bo "mogą być stronniczy".


Kresowanie to Polacy.

A Ukraińcy to Ukraińcy, niedawni wrogowie. Mój dziadek jak chciał kogoś obrazić to wyzywał go do Ukraińców. Nazwanie kogoś Ukraińcem to była obelga, tak jakby kogoś nazwać bandytą albo mordercą.

Od kiedy to słucha się rad wrogów? Polska i Ukraina nie mają tożsamych interesów, tym samym rady
  • Odpowiedz
@manekin:

Ale czemu Ty cały czas mówisz o pouczaniu? Wyraził swoją opinię i tyle, ma do tego prawo tak jak Ty masz prawo się z tym nie zgadzać.


Bo uchodzi w polskiej telewizji za polskiego dziennikarza dającego rady niby rodakom. Tymczasem jest Ukraińcem zaangażowanym w sprawy Ukrainy. Tu zachodzi ewidentna sprzeczność interesów. Po której według ciebie on jest stronie? Bo strony są dwie i jak widzimy są skonfliktowane.

@JPRW: To
  • Odpowiedz
Bowiem jako Ukrainiec, potomek być może członków UPA może być stronniczy


@oydamoydam:

Chcesz jakoś ten zakaz usankcjonowac? Np. zakaz wypowiadania dla mediów? Jak to widzisz?

Rosjanin z Donbasu, z ukraińskim obywatelstwem powiązany rodzinnie z separatystami może pouczać Ukraińców w ukraińskiej telewizji jak mają sobie układać stosunki z Rosją?


Obywatele Ukrainy polskiego pochodzenia pisywali felietony i pojawiali sie w ukrainskich tv. I zdarza się, że ich poglady nie pokrywają się z główna
  • Odpowiedz
@szurszur:

Chcesz jakoś ten zakaz usankcjonowac? Np. zakaz wypowiadania dla mediów? Jak to widzisz?


Widzę to tak, że mogę sobie o tym napisać na wykopie. To nie ja robię problem, ja nie mam chęci do tego by pouczać Ukraińców w ich telewizji jak powinni sobie układać stosunki z Polakami. Andrusieczko za to robi za polskiego eksperta. Ciekawe dlaczego ma to takie parcie? Jak dla mnie jest to podejrzane.

Był też drugi,
  • Odpowiedz
tylko przy tym niech pod jego wizerunkiem widnieje informacja, że jest Ukraińcem.


@oydamoydam: Kilka tygodni temu już pisałem z Toba o tych polskiego pochodzenia na Ukrainie i wspomniałem, ze o jednym dowiedziałem się, że ma polskie pochodzenie z internetu bo o tym nie wspomnieli Bilnożko też najczesciej wypowiada się jako wykładowca i nie pisza o jego polskich korzeniach.
  • Odpowiedz
@szurszur: Janukowicz też miał polskie korzenie. I dlatego chciał pojednania z Polakami i był niechętny wobec UPA. Pochodzenie ma znaczenie.

Wiktor Janukowycz: Mój dziadek i pradziadek byli litewskimi Polakami, katolikami. Dopiero mój ojciec, który urodził się w Donbasie i ożenił z kobietą pochodzącą z Rosji, oderwał się od tamtych ziem. Babcia opowiadała mi, że urodziła się w Warszawie. Jej matka zmarła, gdy była mała, a ojciec ożenił się z litewską Polką
  • Odpowiedz
Pochodzenie ma znaczenie.


@szurszur: Napisałem. Podałem przykład Janukowicza i jego stosunku do Polaków. To jest dowód.

No, ale teraz uciekasz od tematu. Porównujesz polskich działaczy do Janukowycza nie majac żadnego punktu zaczepienia. Co za pogarda do polskiej mniejszosci.


A to co ty napisałeś to jest... bez sensu.
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Napisałes zdawkowo i nie odebrałem tego jako pozytywny przykład.

Bo jego stosunek był taki, że skierował Ukraine do Rosji co było uderzeniem w interes Polski. To niby propolskosc?
  • Odpowiedz
@szurszur:

Bo jego stosunek był taki, że skierował Ukraine do Rosji co było uderzeniem w interes Polski. To niby propolskosc?


Co do tego są różne opinie.

23 marca 2012 roku Rosja otworzyła ropociąg BTS2 (przed granicą białoruską odprowadzają ropę z Przyjaźni do Sankt Petersburga, a tam na statki), pozwalający uniezależnić się od polskiego systemu tranzytowego. Zagrożenie dla Polski, Białorusi i Ukrainy, zwłaszcza dla krajowych rafinerii. Ukraina i Białoruś rozumieją, że po
  • Odpowiedz
@oydamoydam: Można wybierac poszczegolne elementy i jakies jego PRowe wypowiedzi (ale tak to kazdego mozna odpowiednio przedstawic). Jednak wybranie unii euroazjatyckiej było fundamentalnym wyborem geopolitycznym bijacym mocno w Polske.
  • Odpowiedz
@szurszur:

Jednak wybranie unii euroazjatyckiej było fundamentalnym wyborem geopolitycznym bijacym mocno w Polske.


To już insza inszość. Janukowicz był władcą, i jak każdy władca chciał być najsilniejszy. Działał jedynie w swoim interesie i poszukiwał siły. I tej siły nie było w Unii, ani w Polsce. O politykach i poszukiwaniu przez nich siły mówił w ostatnim wykładzie Bartosiak, na którego się przecież powołujesz w tej dyskusji. Nie uważałeś na wykładzie?
  • Odpowiedz
@oydamoydam: No to teraz nie wiem po co napisałes o tym Janukowyczu. Niby miał tu być przykład jego propolskosci wynikajacej z pochodzenia a teraz przyznajesz, że działał jednak w swoim interesie. Czyli to co robił nie wynikało z pochodzenia jak wcześniej twierdziłes.

O politykach i poszukiwaniu przez nich siły mówił w ostatnim wykładzie Bartosiak, na którego się przecież powołujesz w tej dyskusji. Nie uważałeś na wykładzie?


@oydamoydam: A do czego
  • Odpowiedz
@szurszur:

No to teraz nie wiem po co napisałes o tym Janukowyczu. Niby miał tu być przykład jego propolskosci wynikajacej z pochodzenia a teraz przyznajesz, że działał jednak w swoim interesie. Czyli to co robił nie wynikało z pochodzenia jak wcześniej twierdziłes.


Jedno wynikało z pochodzenia, a inne z interesów. Z polskiego pochodzenia wynikała chęć propolskiego ułożenia się z trudną historią. Ale interesy wolał robić gdzie indziej, i wynikało to tylko
  • Odpowiedz