Wpis z mikrobloga

W wielu domach w Luksemburgu, Francji, Belgii, Holandii, Skandynawii czy Niemczech mieszkańcy nie zakrywają okien zasłonami czy firanami w kuchni i salonie. Życie rodzinne na widoku publicznym, to tradycja, która ma kilkaset lat. Jaki ma cel? U jej podstaw leżą dwie wartości:

- po pierwsze pokazujemy wszystkim, że w naszym domu wszystko odbywa się w zgodzie z normami społecznymi, nikt nie wywołuje diabła, nie bije żony czy dzieci, gotujemy normalne jedzenie, nie molestujemy parobka

- po drugie można się pochwalić wszystkim, całej społeczności, tym, jak ładnie, czysto oraz zamożnie jest w naszym gospodarstwie domowym - zobaczcie wszyscy jaką jesteśmy szczęśliwą i przyzwoitą rodziną.

W Holandii śmieją się, że jak w domu są szczelnie zawinięte zasłony, to na pewno mieszkają tam muzułmanie albo Polacy ( ͡° ͜ʖ ͡°) #swiat #europa #spoleczenstwo #ciekawostki
grafikulus - W wielu domach w Luksemburgu, Francji, Belgii, Holandii, Skandynawii czy...

źródło: comment_Ul8Gc8r2sZ2bpIGyBOG9cRlnSUNsD0gN.jpg

Pobierz
  • 186
  • Odpowiedz
@grafikulus: Moi rodzice wyemigrowali do kraju skandynawskiego i też spotkali się z tym zwyczajem. Mama postanowiła być twarda i sobie zasłony kupiła. Sąsiedzi podpatrzyli ten zwyczaj i zaczęli robić tak jak ona. :)
  • Odpowiedz
@grafikulus: ja jeżdżąc na rowerze po mojej śląskiej okolicy widzę jak nowe domy z wielkimj przeszkleniami stopniowo obrastają w rolety czy żaluzje. Też tak chcemy żyć ale nas to peszy. W sumie też tak zrobiłem, choć mój salon nie wychodzi na żadne okno sąsiada.
  • Odpowiedz
@grafikulus: pozwolisz, że się nie zgodzę. Dom oprócz wygody ma m.in. jeszcze jedną ważną funkcję- mieszkaniec powinien mieć w nim poczucie bezpieczeństwa. Kiedyś urbanista pokazywał nam różne wymyślne budynki, które trochę z pozoru nie spełniały podstawowych warunków obiektu, w którym człowiek czuje się dobrze. Pokazał ładny dom, w którym OD STRONY WJAZDU NA DZIAŁKĘ była witryna o długości jakieś 6m i wysokości całej kondygnacji, a salon był mocno oświetlony takim żóltym
Frank_Parker - @grafikulus: pozwolisz, że się nie zgodzę. Dom oprócz wygody ma m.in. ...
  • Odpowiedz
@grafikulus: czy Holendrzy chodzą po domu w garniturze czy w porozciąganych dresach?
I jak np. drapią się po jajach, grzebią w nosie lub drapią się po dupie, co jest czynnością, której się nie robi w miejscach publicznych, lecz np. w toalecie lub...własnym domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 21
@Krisskow uważasz, że szanowanie swojej prywatności to kompleks naszego narodu. Zobacz co napisał @Ar_0 czy @Hatespinner
Takie rozwiązanie nie jest najlepsze, tak samo jak zakrywanie w 100% wszystkich okien. Nie wszystko co zachodnie jest lepsze.
  • Odpowiedz
@Gasquet Ja słyszałem jeszcze inną wersje mieszkając w Holandii: aby wszystko zostało w rodzinie (interesy) dochodziło do związków kazirodczych przez co w Holandii było dużo uposledzonych ludzi.


Moja sąsiadka holenderka lvl 64 też opowiadała taką wersję. Zasłony i rolety ma w każdym oknie. Ba, przejęła z radością wszystkie firanki, które przywiozła dla mnie teściowa, żebyśmy mieli "ładniej" ;). Flevoland here.
  • Odpowiedz
@rudy102: nie szanowanie swojej prywatności tylko obsesyjne odgradzanie się od sąsiada, kultura odcinanania się murem od społeczności, zerwanie i szpiegowanie coś sąsiad kupuje, o której jego dzieci wracają, plotkowanie, podejrzliwość, i cały ten syf, który na pewno nie jest polska kultura a pozostałością bo nędzy komuny
  • Odpowiedz
Holandia północna here (okolice Alkmaar) trzeba się naszukać żeby znaleźć okna z zasłonami.


@Sacron: Ale ja nie twierdzę, że tak nie jest w Holandii, tyle że nie wszędzie ;)
  • Odpowiedz
o ile firan czy zasłon wręcz nienawidzę tak rolety być muszą w oknach... nie chodzi o innych ludzi bo okna mam tak, że i tak nikt nic nie widzi poza sufitem mimo, że blok a o to, że w pomieszczeniach jest za jasno za dnia a w nocy drażni światło ulicy i bloków z drugiego osiedla ;D
  • Odpowiedz
No nie wiem. To występuje głównie w tzw byłych potęgach morskich i miało służyć temu żeby było widać czy żoną siedzi w domu i czy jest sama jak mąż na morzu ;)


@ShooleR: dokładnie , cieszę się ze ktoś to napisał , stara żeglarska tradycja ::)
  • Odpowiedz
@grafikulus: bardzo ładne ale w naszym klimacie nieuzasadnione ekonomicznie, duże powierzchnie szklane to duże straty energii, ponadto zarabiamy o wiele mniej niż nasi zachodni sąsiedzi a np. gaz mamy droższy :-)
  • Odpowiedz