Wpis z mikrobloga

ściągnełem z USA parę mc temu przez znajomego laptopa nowego dla matki do pracy typowo biurowej+przeglądanie neta, stary po 10latach(również z USA) padł.
Jest to 15 calowy dell inspiron z i3 ,8gb dd4 i 1tb zwykłym dyskiem(wiem, brak ssd),win10
Pierwsza rzecz która zauważyłem: dysk dość głośno pracuje, jak dyski sprzed 10+lat, doinstalowałem polski język do windowsa i w sumie od samego początku użytkowania lap[topa bardzo często łapie BSODy, w sumie codziennie, puściłem parę razy chkdsk ale ostatnio zatrzymał się na 10% przy bootowaniu. Dodatkowo mam częste kłopoty z łapaniem wifi. Mam puszczone wifi (/n) z routera LTE Huawei 315b, na laptopie bardzo często nie widzi w ogóle sieci a jak widzi to mówi że nie da się podłaczyć. Pomaga resetowanie karty wifi ale nie zawsze. Karta wifi w laptopie to Qualcomm 9565 a sterowniki bodajże najnowsze .352
Mam pytanie: czy mogę wyeksportować serial windowsa (na obudowie nie ma ale wiem że można podejrzeć w systemie) i zaintwalować zupelnie świerzą wersję win10 na tym samym kluczu? Musi być ten sam język instalki? Bo w pełni rozumiem że wersja win10 taka sama(Home najpewniej). Chdzi mi żeby mieć fajnego oryginała wciąż bo wiem jak to zrobić przy użyciu KMspico np.
Chcę sie po prostu pozbyć full programów dellowskich zainstalowanych.
#win10 #laptop #laptopy #windows10 #software
  • 4
@OraclePL: nie musisz wyciągać klucza. Jeśli Windows 10 był już aktywowany na danym sprzęcie to jest to zapisane na serwerach Microsoftu i możesz reinstalować nie podając klucza. Musi się tylko zgadzać wersja Home/Professional
@sauler: a 1. czy może być inna wersja językowa nowej instalacji (nie mówię o dodaniu języka na już zaintalowanym systemie)
oraz
2. czy mogę użyć fajnej nieoficjalnej odchudzonej wersji win10 (z zaznaczeniem że będzie to wciąż Home jak obecnie mam)