Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektronika bardzo proszę o pomoc, bo nie ogarnę. Mam taki schemat. Zasilanie 9V, chciałbym teraz tym układem sterować z raspberry, gdzie napięcie jest 3,3V. Chciałbym sterować jasnością poprzez PWM. Generowanie PWM mam zrobione, na jednej diodzie działa. Mam tranzystory NPN - BC547B, hf=250, BC337-40, hf=280. Jakiś Mirek pomoże dobrać parametry. Ładnie proszę. Dane techniczne diody, napięcie pracy 3,2V, prąd 20mA. Jaki rezystor dla bazy i kolektora? Połączenie diód można zmienić w szereg jeśli trzeba, chcę zrobić listwę diodową.
Filozof_Marian - Mirki z #elektronika bardzo proszę o pomoc, bo nie ogarnę. Mam taki ...

źródło: comment_hD8CAmKLgAXiEn2hmBoQwJ6UujcxHbcy.jpg

Pobierz
  • 10
@Filozof_Marian: ten schemat jest zły. Diod świecących się nie łączy równolegle, bo będą nierówno świecić, z dużym ryzykiem szybkiego uśmiercenia tych najjaśniejszych (a potem kolejno pozostałych). Przy zasilaniu 9V możesz spokojnie łączyć szeregowo po dwie-cztery diody (zależnie od koloru) i do każdej takiej gałęzi osobny opornik i to dopiero łączysz równolegle.

A sterowanie - mosfetem logic level, jak na załączonym obrazku, z tym, że na bramkę podajesz wprost stan z procesora
JarekP - @FilozofMarian: ten schemat jest zły. Diod świecących się nie łączy równoleg...

źródło: comment_jM6PQ1pwJUu1Kb0h7Mcew3dlcrXLdWbe.jpg

Pobierz
@Jarek_P: Mirku dziękuje za odpowiedź, czy moglbyś mi podac jakiś konkretny model, albo chcociaz na co zwrocic uwage przy doborze. Jak rozumiem na tym rysunku tu gdzie jest IG podaje stan z procesora prze opornik 1k, a tam gdzie jest oznaczone ID, buduję 4 diody w szereg i drugi taki pakiet równolegle do niego? Jak się domyślam zastosowanie tranzystorów NPN przy regulacji PWM to zły pomysł.
@Filozof_Marian: Tranzystor kup IRLZ44N (uwaga, nie pomyl z IRFZ44N). Tam, gdzie IG podłączasz procesor przez opornik, może być nawet mniejszy, kilkaset omów, a zamiast Ro podłączasz taki łańcuch, jak na obrazku, masz nawet na nim pokazane, jak policzyć opornik.

Tranzystorem NPN tez byś to zrobił bez problemu, ale mosfet do takich zastosowań jest lepszy.

A i jeszcze jedno - diody wyżej pisałeś, że z napięciem przewodzenia 3,2V (niebieskie?), czyli przy 9V
@zetisdead: a skąd wiesz, że kilku? OP pisze o listwie diodowej, równie dobrze ich tam może być sporo więcej, niż kilka. A ten tranzystor jest dobry, tani i ogólnodostepny, nie ma się co szczypać.
@Filozof_Marian: tak jest, wszystko się zgadza. A ponieważ do ośmiu ledów i w sumie niecałych 100mA obciążenia ten proponowany wyżej tranzystor faktycznie dość duży jest - jego użycie nie będzie błędne, ale dla porządku, poniżej wersja z tranzystorem bipolarnym NPN. Opornik w bazie - kilka kiloomów (1-4,7), tranzystor - od biedy wystarczy popularny BC547, ale da pewności dałbym odrobinkę większy, np. BC338
JarekP - @FilozofMarian: tak jest, wszystko się zgadza. A ponieważ do ośmiu ledów i w...

źródło: comment_CWC121ZqK6K5TLvM22kRueVmtW8KZZzh.jpg

Pobierz
A podejrzewasz, że będzie ich tysiąc? albo dwa?


@zetisdead: nie, nie podejrzewałem. Po prostu podałem pierwszy z brzegu popularny tranzystor, który tu na pewno by dobrze działał, w szerokim zakresie obciążeń. Nie kosztuje ani dziesiątków złotych, ani nie wymaga sprowadzania go zzagranicy, więc chyba nie ma się co szczypać.