Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie z zakresu #architektura #budownictwo #rekuperacja #wentylacja i takie tam. Mianowicie:
Kupiłem właśnie mieszkanie w pięknej starej kamienicy gdzie 20 lat temu zrobiono łazienkę. W projekcie łazienki jest otwór wentylacyjny którego nie wykonano co oczywiście spowodowało powstanie w łazience grzyba takiego, że tam można by pieczarki hodować. Przed usunięciem tego grzyba chce zrobić ten otwór i tutaj moje pytanie:

Czy jest sens montowanie do łazienki rekuperatora ściennego kiedy sama łazienka ma 17m3?
  • 10
@darek-jg tak, na zewnątrz. W sumie cena tego rekuperatora nie będzie taka duża biorąc pod uwagę cały koszt remontu. Po prostu chce się pozbyć grzyba, mieć dobrą wentylację łazienki ale też nie chcę żeby mi to ciepło z łazienki uciekało bo zaraz moja różowa będzie zaklejała kratkę silvertapem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nivi: jak zamontujesz rekuperator na zewnatrz to bedzie duzy problem z zamarzaniem wymiennika. Grzalka bedzie chodzila non stop na mrozie. Jesli zamontujesz wewnatrz to tylko w lazience w miejscu skad mozesz odprowadzic skropliny do kanalizacji
@mlesz: nie wiem czy się rozumiemy, ale myślałem o czym takim na przykład: https://www.allewenta.pl/index.php?route=product/product&product_id=3119&ads=google&gclid=Cj0KCQiAgNrQBRC0ARIsAE-m-1yiwF02_cl-rm_9EFU7pgtjah74aGTvE3qe0RtqN-Qy7bcNMh3WbMEaAh4YEALw_wcB raczej wymiennik nie powinien zamarzać bo jednak siedzi w ścianie i cały czas jest "podgrzewany" ciepłem mieszkania. Poza tym nie widzę nigdzie na schematach tych urządzeń żadnego odpływu tych skroplin. Jakby co to mogę jakoś odprowadzenie tych skroplin zrobić w końcu pod nim będzie umywalka i pralka więc to chyba nie problem.
@nivi: nie znam tych ściennych, ale fizyki nie oszukasz. Jeśli on działa naprzemiennie co 70 zamieniając obieg, to te 82% sprawności to jakaś abstrakcja. W najlepszym przypadku wymiennik ma 22 stopnie, a w najgorszym temperaturę zewnętrzną. tzn że sprawność idealna wynosi 50%
@mlesz: tam jest "max 82%" ;) czyli pewnie tak jak piszesz, rzeczywiście będzie sporo mniej, ale to i tak jest lepiej niż jak ciepło Ci ucieka przez kratkę wentylacyjną. No nic, poczytam jeszcze, może też znajdę kogoś kto ma z tym jakieś doświadczenie...
Montowanie tego urządzenia w łazience jest ryzykowne. Będzie naprzemiennie nawiewal i wyciągał powietrze. Gdy będzie nawiewal to w łazience stworzy się nadciśnienie i niejako powietrze z łazienki (często wzbogacone zapachami itp) będzie starało się wydostać "na mieszkanie".
Zdecydowanie bezpieczniej byłoby zamontować tam wentylator ścienny wyciągowy (łazienkowy) + ewentualnie taki rekuperator w pomieszczeniu mieszkalnym (sypialnia, pokój dzienny).