Wpis z mikrobloga

#japonia #erasmus

No elo, jestem na erazmusie w Ratyzbonie i są tutaj też Japończycy, którzy przyjechali na jeden semestr (jesteśmy w tej samej grupie studentów zagranicznych, więc mamy razem imprezy, wyjazdy itp.). I teraz słuchajcie najlepszego, oni ledwo po angielsku potrafią mówić, to mnie bardzo zdziwiło, bo ja bez znajomości języka raczej na inny kontynent studiować bym się nie wybrał. I to nie jest tak, że oni źle wymawiają (chociaż to też), ale oni po prostu w ogóle nie ogarniają gramatyki i mają dość ograniczony zasób słownictwa, dużo się zacinają itp. No i trzymają się często razem i wtedy gadają oczywiście po japońsku. Z czego to się bierze? Bo jak ich pytałem to mają w szkole tylko jeden język obcy - angielski, więc spodziewałbym się, że będą coś więcej potrafić. Jakiś ekspert od Japonii? Mi głupio spytać bo ewidentnie się starają, ale im nie wychodzi xd
  • 10
  • Odpowiedz
@Zileks: no ale ja gdybym miał japoński od podstawówki i ciągle w radio/telewizji to bym jednak coś po japońsku więcej umiał niż oni potrafią po angielsku
  • Odpowiedz
@Mooops123: tez studiowałem za granicą i tez było sporo studentów z Japonii - to po prostu kwestia mentalności, rozumieją i mówią dużo więcej niż może się wydawać, po prostu się wstydzą. Te poznane przeze mnie studiowały anglistykę a i tak niewiele mówiły. Za to z prac pisemnych zawsze dostawały 'A' :)
  • Odpowiedz
@Mooops123: @Mooops123: jest kilka czynnikow:

1) #!$%@? system edukacji jesli chodzi o angielski - po prostu mimo ze sie ucza 6 lat, ucza sie glownie zeby zdac pisemny egzamin, wiec duzo gramatyki i zasad, a praktycznie 0 mowienia, cwiczenia komunikacji. Wiec jak przychodzi co do czego do dukaja, albo nie wiedza jak wymowic slowa ktore znaja tylko jak zapisac w alfabecie lacinskim

2) wiedza, ale sie wstydza i boja ze
  • Odpowiedz
@Multikonto_Zielonki to trochę jak u nas. Całą szkołe nauka gramatyki bez sensownej wymowy. Różnica jest w punkncie drugim bo poza jednostkami co się wstydzą bądź nie potrafią odezwać mamy jeszcze takich którzy próbują wszystkich poprawiać. Gdy inni skupiają się na tym by przekazać komunikat i się dogadać nasi gebiusze zastanawiają nad tym którego czasu użyć XD
  • Odpowiedz