Wpis z mikrobloga

@Max_Koluszky: opisy sprzętu przestarzałe od dawna, ale jego możliwości - chociażby lądowanie rakietami jak spaceX w tym roku, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość... chciałem napisać coś jeszcze ale bym Ci książkę przypadkiem zaspoilerował.... fajne jest to, że książki Lema w pewnym stopniu stają się naszą rzeczywistością.
@p0mian: Wiadomo, ale nie wszystko w cyberpunku/steampunku jest przestarzałe. Technologia ma się rozwijać innymi ścieżkami, więc niektóre rzeczy mogą być hipernowoczesne.

A o wizjonerstwo Lema nie mam zamiaru się spierać, bo to oczywista sprawa.
@Max_Koluszky: Po pierwsze - i steampunk i cyberpunk to podgatunki science fiction. Po drugie - w którym miejscu Niezwyciezony to którykolwiek z nich? Przestarzałe technologie? Mówisz to w 2017 roku o książce napisanej na samym początku lat 60? Np. taśmy perforowane to był wtedy dość standardowy nośnik danych w elektronice.
@Max_Koluszky: Tu nie o to chodzi, że jest przestarzałe, ale jak wygląda. Steampunk to statki kosmiczne o wyglądzie sterowców i czołgi z brązu zasilane na parę.
Cyberpunk to dysopia wielkich korporacji, nanobotów i chipów w mózgach. Podobne, ale nie do końca.
I ta powieść nie jest ani czystym cyberpunkiem, ani tym bardziej steampunkiem.
Jest co najwyżej atompunkiem, czyli przyszłości stylizowanej na wizję przyszłości w czasie zimnej wojny. Jest to częścią nurtu
O tym, że książka zestarzała się w specyficzny sposób, który dodaje jej uroku. Jest bogatsza o coś, czego nie miała w dniu premiery.


@Max_Koluszky:
Masz rację. Myślę, że do tego dokłada się klimat złotej ery SF, kiedy wydawało się, że za 50 lat ludzie będą latali na wakacje na Marsa. A tymczasem społeczeństwo zaczęło coraz bardziej odrzucać naukę (młodoziemcy, antyszczepionkowcy, "lądowanie na księżycu zostało sfingowane")

Polecam również "Oko Potwora" Dukaja. Współczesne