Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #opony #samochody

Mirki mam pytanie, czy jeśli fabrycznie mam założone opony 195/45/16 to czy mogę założyć na zimę 185/55/15 ?? Nie będzie przekłamań na liczniku albo błędów ESP ?? Gdzieś czytałem że średnica koła z oponą musi być zawsze taka sama. Prawda to ?? Może ktoś to wytłumaczyć ?? (Auto Citroen C2 VTS). Nie ukrywam że brakuje mi wiedzy w tym temacie.
  • 26
@miesozerca1: Takie zimówki mogę kupić w super stanie i za super cenę. Ale nie wiem czy będą pasować i czy wszystko będzie ok. czy będzie działał ESP itp. bo średnica koła się zmniejszy.
@ptasiek2: Wiem że w słabszym wersjach C2 można mieć 15" ale nie mogę nigdzie znaleźć info jakie są dopuszczalne rozmiary odnośnie mojej wersji (letnie są większe niż normalna C2)
@felixos: Możesz założyć. Różnica w obwodach kół (która powoduje przekłamanie licznika) jest niestotna, a błąd ESP byłby wtedy, gdy miałbyś na aucie założone opony różnych rozmiarów na różnych kołach. Z ubezpieczalniami - wymyślanie.
@felixos: Sprawdź tylko czy przypadkiem nie jest tak że w słabszej wersji samochodu są mniejsze zaciski z przodu. Było tak np. w golfach - 1.4 i sdi wychodziły w setupie 256mm na przodzie i stalówki 14", a już na przykład 1.8T potrafiło mieć 312mm z przodu i 256mm z tyłu, gdzie felgi mniejszej niż 16" nie wsadzisz :D. Przy szukaniu stalówek zwróć też uwagę na szerokość felgi, rozstaw śrub, osadzenie i
@ScaRRyMaN: I co ?? może ?? xD bo jeśli to ironia to już tłumaczę. To nie jest moje pierwsze auto, ale jest to pierwsze auto o które dbam i które mi się podoba. . A motoryzacja to nie jest moja dziedzina, brakuje mi wiedzy o czym pisałem w pierwszym poście. Dlatego chciałem porady (wiedzy) osób które mają o tym pojęcie. Jeśli pominąłem pytanie jakiegoś Mirka to przepraszam, ale poważnie, nie wiedziałem
@felixos: ja z założenia przyjmuje, że ktoś pytający nie ma zielonego pojęcia stąd moje pierwsze pytanie, bo dla niektórych nie jest oczywiste to, że opony w rozmiarze 16 cali nie mogą być założone na felgę 17 cali ( ͡° ͜ʖ ͡°). I nikogo tu nie karce za brak wiedzy bo nie każdy musi się na motoryzacji znać :>.
Nie mogę nigdzie znaleźć info na ten temat ;(


@felixos: otworz klapke wlewu paliwa albo drzwi kierowcy - gdzies tam powinna byc naklejka z tabelka cisnien we wszystkich dopuszczonych przez producenta rozmiarach opon.