Wpis z mikrobloga

Podpowie ktoś czy, a jeśli tak to w jaki sposób, mogę zrealizować takie ustrojstwo...

Mam solara, którego podłączam do ładowarki li-ion, do baterii, a następnie z baterii dalej na jakiś tam układ z mikrokontrolerem (3,7V).

Chcę natomiast zrealizować to samo, ale z dwoma identycznymi ogniwami w szeregu tak, żeby na układ mieć napięcie 7,4V.

Z tego co wiem, każde ogniwo powinno mieć swoją ładowarkę tak żeby niezależnie kontrolowała stan naładowania każdego z nich. I tutaj nie bardzo mam pomysł jak to ugryźć :)

#elektronika #liion #majsterkowanie
  • 5
@Issac: czyli nie ma opcji, żeby do każdego ogniwa podpiąć osobną ładowarkę, a same ogniwa jakoś w tym szeregu połączyć tak, żeby i ogniwa były odpowiednio ładowane i na wyjściu było 7,4V? Bo o samym balanserze mi coś śmignęło, ale zdaje się takie rozwiązanie spowoduje, że sam układ balansera będzie bardziej złożony niż układy, który chcę zasilać :)
@wgasowski
Przy połączeniu równoległym ogniw nie potrzebujesz balansera. Ładujesz wszystkie z jednej ładowarki - kwestia, ile masz ogniw do połączenia, bo prąd ładowania rozkłada się odpowiednio na wszystkie i ładowanie będzie dłużej trwało.
Ładowarka np.taka jaką podlinkowałeś, ale żeby dodatkowo miała zabezpieczenie przeciw rozładowaniu - odcina ogniwa przy napięciu poniżej 3V, co jest ważne przy Li-ion.
Na wyjscie przetwornica podnosząca napięcie (step-up)
przykladowy schemat