Wpis z mikrobloga

A wiecie, że...
Prawie żadna flaga państwowa w swoich barwach nie ma koloru fioletowego.*
Dlaczego? Gdy nie wiadomo o co chodzi, wiadomo, że chodzi o pieniądze.
Włączenie koloru fioletowego do flag nie było warte kosztów. Pierwsze purpurowe barwniki były prawie w całości pozyskiwane z jednego gatunku ślimaka morskiego zebranego z niewielkiej części Morza Śródziemnego. Trzeba było 10 000 tych ślimaków, aby wyprodukować tylko jeden gram barwnika!


#ciekawostki
Zmorka - A wiecie, że...
Prawie żadna flaga państwowa w swoich barwach nie ma koloru...

źródło: comment_LhChuZKCX9xD2q1mIPRd6vMphemQfxuu.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zmorka: wikipedia

The presence of a rainbow in the coat of arms makes the flag of Nicaragua one of only two flags of a sovereign state to include the color purple, alongside the flag of Dominica.
  • Odpowiedz
@z3kk: fajnie zobrazowane i zebrane info w jednym miejscu. Szkoda, że nie widziałam wcześniej. Ja znalazłam tylko szczątkowe info i składałam to do kupy xD
  • Odpowiedz
@Zmorka: polecam książeczkę Michela Pastoureau, Niebieski. Historia koloru co prawda nie ma tam za dużo o purpurze ale za to sporo ogólnych informacji o pozyskiwaniu barwników naturalnych i symbolicznym znaczeniu kolorów a lektura do przeczytania w jeden wieczór
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Shadi wyżej juz się odniosłam do tego filmiku. Zainspirował mnie post jakiegoś mirka, który napisał post o jedynej fladze z fioletem, ale nie wyjaśnił dlaczego.

@GreenFlem > flaga państwowa
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@lastro jeśli przez setki lat wmawiano nam, że jest czymś prestiżowym to pewnie tak się utarło. Po za tym zwróć uwagę, że w naturze jest bardzo mało tej barwy, to pewnie też ma jakieś znaczenie. Swoją drogą może się kojarzyć wręcz z czymś mistycznym, bo przecież ten kolor od zawsze pojawia się gdzieś w kościele. Adwent, msze za zmarłych itp.
  • Odpowiedz
@Zmorka: Fioletowy to kolor żałoby, smutku i pokuty. Ksiądz nosi takie szaty w Wielki Post, Adwent, na msze za zmarłych i taką stułę podczas spowiedzi. Trochę słaby kolor na flagę, a flagi to wymysł europejski, więc to miało znaczenie.
  • Odpowiedz
@KCPR: miło mi! :)
Cieszę się, że Mirabelki i Mirki chętnie podjęli się dyskusji, dodali wiele ciekawych faktów i powiem Ci, że z tą purpurą czy fioletem (bo już sama nie wiem) to ciężka sprawa jest.
  • Odpowiedz