Wpis z mikrobloga

1. bądź mną
2. wracaj do domu w #krakow
3. przepuść pieszych na pasach
4. sebek na prawym pasie #!$%@?
5. pieszy na szczęście ogarnięty i zatrzymał się połowie aby sebastian przejechał
6. ujedź 50 metrów, popatrz w lusterko, niebieskie światełka
7. sebek zjeżdża na pobocze przyjąć 500 na klate
8. akcja znicz 1:0 sebek
  • 52
  • Odpowiedz
@giorgioborgio warto to robić, ale nie ma takiego obowiązku.

Z prawnego punktu widzenia nie musisz patrzeć w lusterko przy przepuszczaniu pieszych, winę ponosi tylko i wyłącznie wyprzedzający.

Tak samo jest przy skręcaniu w lewo. Jeśli wjedzie w ciebie jakiś agent, który wyprzedza to jest jego wina. Ty nie masz obowiązku sprawdzania lusterka w takiej sytuacji.

Co nie zmienia faktu, że nie zaszkodzi, ale tak jak pisałem, mówię tylko o prawnym aspekcie.
  • Odpowiedz
@Krupier jego wina jesli robi to na oznaczonym skrzyzowaniu lub linii ciągłej na jakims wjezdzie, w innym przypadku, np. gdy chcesz wjechac do lasu i ktos w Cb jebnie, bo nie spojrzales w lusterko, a ktos juz rozpoczal manewr wyprzedzania to jest twoja wina i koniec
  • Odpowiedz
@giorgioborgio hehe, no niestety nie, wina wyprzedzającego. :)

Tak jak mówiłem, żaden przepis nie nakazuje upewnienia się czy ktoś nas nieprawidłowo wyprzedza (oczywiście jeśli już to zobaczymy to trzeba zrobić wszystko by do kolizji nie doszlo). Pomijam już fakt zakazu wyprzedzania z lewej strony pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. :)

Poczytaj, kilka wyroków SN już było, warto się doksztalcic w tej kwestii bo w razie W można się niefajnie
  • Odpowiedz
@wjtk123:

zdaje się właśnie z takiego powodu jakaś instruktorka apelowała, żeby nie zapraszać pieszych do przejścia na ulicach dwupasmowych, poprzez grzecznościowe zatrzymanie się przed pasami.


Gdyby taki był apel to nie byłoby bólu dupy. Ale ona twierdziła, że przepuszczenie pieszych to złamanie przepisów.
  • Odpowiedz
@giorgioborgio zależy kto karze. ;) Policja pewnie tak bo niestety jeszcze są trochę w tyle i mają złą interpelację przepisów. Ale to się powoli zmienia.

Sądy natomiast już się, że tak powiem, się nie #!$%@?ą i wyroki są jednoznaczne - winny jest nieprawidłowo wyprzedzający.

I dzięki Bogu, że tak jest. To byłby absurd karać skrecajacego.
  • Odpowiedz
@giorgioborgio no jak to co? Upewnić się, że możesz. A jeśli widzisz, że ktoś chce skręcić w lewo to nie możesz. Jeśli natomiast nie widzisz to... cóż, twój problem. Masz wykonać manewr bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Kierowca skrecajacy nie ma obowiązku patrzeć czy ktoś go wyprzedza.

To nie ja wymyslam, przytaczam wyroki SN. ;)

Podrzucilbym ci sygnaturę akt, ale nie mam w tej chwili pod ręką.
  • Odpowiedz
@giorgioborgio jeśli gość przed tobą odpowiednio wcześniej zasygnalizowal zamiar skrętu to tak, twoja wina.

Jeśli nagle zjechał w lewo, albo wrzucił kierunek od razu ze skretem to jego wina.

Jeśli zobaczył, że go wyprzedzasz i nie zrobil nic żeby uniknąć kolizji to też będzie jego wina gdy mu się to udowodni.
  • Odpowiedz