Wpis z mikrobloga

@don_baltazar: na GCP (Google Cloud Platform) masz free tier dożywotnio (np. jedną instancję micro per projekt); możesz sobie na tym nawet cluster poskładać bo projektów możesz mieć kilka.

Do tego po założeniu pierwszego konta i podpięciu karty kredytowej pod billing masz $300 za darmo do wykorzystania w 12 miesięcy na dowolne usługi w GCP. Nie musisz się obawiać tego, że Google ściągnie cokolwiek z tej karty - jeśli wykorzystasz te $300,
powaznie bym tego nie nazwal, po prostu mam zamiar zaczac troche z devops i administracja. idealny kierunek dla poczatkujacego backendowca moim zdaniem, we front obecnie nie mysle sie pakowac


@don_baltazar: No nie. Devops to jest metodologia a nie zestaw narzędzi, to tak jakbyś powiedział że chcesz się pobawić w Scrum w pojedynkę. Poza tym skup się póki co na jednej rzeczy.
@plushy, racja, moj blad. po prostu na chwile obecna chce oswoic sie z serwerami linuxowymi, pobawic sie, pokombinowac, skonfigurowac i wystawic jakis projekt, bo w przyszlosci wole isc w devops, a nie front.
@don_baltazar: jak chces sie pobawić to za 12-15 zł vps-a masz w home albo nazwa z tego co pamietam i to jest na rok, digitalocean ma ja godziny rozliczanie to tez jest spoko i gofry dają 5-50$ za rożne rzeczy, Aruba tez jest spoko, zacznij od czegos tańszego i potem najwyżej zmienisz, zawsze zamiast vps-a mozesz użyć jakiego starego PC i po sieci nim sie bawić, ja do tego celu kupiłem
@bi-tek: No. Digitalocean jest spoko jak chcesz pobudować jakieś klastry za pomocą ansible, salt czy czegoś w tym stylu. Odpalasz 10 serwerów na kilka godzin, płacisz tyle co za dwie bułki w netto.
@bi-tek dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. fajnie by bylo miec cos fizycznego, ale nie mam za bardzo miejsca, ani jakiegos zbednego sprzetu. nawet moj pc to troche frankenstein: gpu wypiekane, xeon 3440 podkrecony o 33%, hdd z lapka, uzywane ssd. jak kiedys sobie nowa maszyne sprawie to bede mial sie czym bawic