Wpis z mikrobloga

Mam problem z moim baniaczkiem. Po kompletnym restarcie, zacząłem pierwszy raz od początku nawozić Co2, a do tego żelazo, oraz taki mix fosfor, azot i potas. Baniaczek 30L, pozbyłem się w zasadzie wszystkich ryb, zostały jedynie 2 gupiki. Rośliny ogólnie pięknie się rozwijają, wybarwione, przyrosty jakich nigdy nie miałem. No, ale pojawiły mi się nicienie. Glony, których przez 3 lata wcześniej jadąc "na sucho" nawet nie widziałem na oczy. Plus zaczęły mi brązowieć niektóre kamienie (jak na foto) tego problemu też nigdy nie miałem. Coś tam czytam o tym, że przy nicieniach światło ograniczyć, Co2 zwiększyć.. no, ale u mnie z tego co liczę wychodzi lekko ponad 0,3 Wata na litr, więc to przecież jest w zasadzie takie minimum. Co2 daje ostro z bimbrowni, nawet na kilka nocy nie wyciągałem i jechałem 24/h i mam wrażenie, że ich przybywa nie maleje. Jakieś porady jak z tym walczyć i czym w ogóle jest ten nalot na kamieniach?

Przyznam, że przed restartem w starym, zaniedbanym akwa pojawiły mi się licznie okrzemki, wodę podmieniałem rzadko etc. Akwarium wyczyściłem na ile się dało, ale i tak nadal po zalaniu widzę, że w zasadzie na każdym łączeniu na silikonie sporo jeszcze tego zostało. Teraz podmieniam elegancko wodę, jest czyściutka i klarowna, czy to na kamieniach to też są okrzemki?
Nie bardzo wiem, jak sobie z tym radzić, czy wstrzymać nawożenie? Czy baniak bez obsady ryb ma większą tendencję na to, że przywałęsają się te glony? Od startu minęło trochę ponad 2 tygodnie, nie wiem, czy to może jeszcze akwa nie dojrzało i stąd te problemy?

Zamówiłem jakieś testy wody, może przyjdą po niedzieli to będę coś wiedział o parametrach wody. Na chwilę obecną nie wiem co i jak. Zwykła kranówa do zalania, do podmiany używam 1/3 używam odstanej wody z dnia poprzedniego.

#akwarystyka
źródło: comment_ciKwUsZGeMnTDX7vK4t7sUSvSOpE7g7m.jpg
  • 2
@thisismaddnes daj dojrzeć baniakowi. Według mnie nie powinieneś przez ten czas grzebac w podłożu, ani podmieniać wody, tylko dolewać ubytki. Zmniejsz też nawożenie makro/mikro i obserwuj co się dzieje. Na bieżąco czyść glony i czekaj.
Testy już zamówiłeś więc sobie zmierzysz co i jak, ale martwić się glonami to jeszcze za wcześnie.