Wpis z mikrobloga

Pewnie każdy wie, ale angielskie nazwy dni wzięły się od nazw planet, czy też bogów oznaczających te planety, głównie pochodzących z tzw. Old English, czy staroangielskiego, lub ew. Middle English, średnioangielskiego.
I tak niedziela to dzień słońca (Sunday - OE Sunnandæg), poniedziałek księżyca (Monday - od OE - Mōnandæg lub w ME - Monenday), wtorek jest dniem Marsa (Tuesday - od OE Tiwesdæg lub ME - Tewesday, pochodzące od boga Tiwa/Tyra uosabiającego właśnie Marsa), środa to dzień Merkurego (Wednesday - od Wōdnesdæg i ME - Wednesday czyli Odyna, który jest utożsamiany z rzymskim Merkurym), czwartek to dzień Jowisza (Thursday - OE to Þūnresdæg [tak nawiasem mówiąc Þ to litera nazywająca się właśnie Thor, a wymiana jak obecne dziś w angielskim dźwięczne lub bezdźwięczne th] a ME to Thuresday, od boga Thora utożsamianego z rzymskim Jupiterem), piątek to dzień Wenus (Friday - od OE - Frīġedæġ, czyli bogini Frigg, w rzymskiej mitologii Wenus) no i sobota to dzień Saturna(Saturday - od OE Sæternesdæġ czyli rzymskiego boga rolnictwa Saturna, później utożsamianego z greckim Kronosem, tytanem).
Tyle, w dużym uproszczeniu :)

#ciekawostki #angielski
sinusik - Pewnie każdy wie, ale angielskie nazwy dni wzięły się od nazw planet, czy t...

źródło: comment_i9RTDxqrrxpb1CsnPY6Mjpd7s1Wz63IA.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • 7
@majlo1985
Prawie - domingo, podobnie jak w kilku innych łacińskich językach to od łacińskiego dominus - dzień pana. Podobnie jest np. we francuskim w którym niedziela to dimanche i ma taki sam źródłosłów.
  • Odpowiedz
@TypowyRobert: Polskie nie :)

niedziela: nazwa w większości języków słowiańskich nawiązuje do obowiązku powstrzymania się od pracy i pochodzi od prasłowiańskiego ne dělatĭ – nie działać, nie pracować – oznacza dzień odpoczynku. Zgodnie z chrześcijańską tradycją był to pierwszy dzień tygodnia;

poniedziałek: oznacza dosłownie dzień, który następuje „po niedzieli”, był to drugi dzień tygodnia;

wtorek: jest „wtórym”, czyli drugim dniem po niedzieli (wtóry – drugi, prasłowiański vtorŭ);

środa: nazwa pochodzi od
  • Odpowiedz
  • 2
@sinusik Warto tutaj też wspomnieć o dwudzionku, z którym mamy już do czynienia w kronikach Galla Anonima. Jak czytamy w jednej z kronik

"Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy (sąsiednie) dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. Bezwstydnie, swem zwyczajem, zwykł z siedmioma naraz żonami spędzać wolne dwudzionki na zabawach w lesie.
  • Odpowiedz