Wpis z mikrobloga

Jakie są teraz prawilne lokaty długoterminowe? W którym banku?

Chodzi o brak opłat, brak wmuszania kart, które i tak mi nie będą potrzebne, bez konieczności regularnych wpłat itd. No i w miarę wysokie (heh) oprocentowanie. Tak, żeby po prostu mieć bezpiecznie i pewnie coś odłożone, dopóki nie będzie potrzebne i żeby inflacja tego całkiem nie zjadła.

A może lepiej obligacje?

#pieniadze #banki #lokata #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 6
@wonsz_smieszek: Długoterminowe lokaty są obecnie niekorzystne.
1. Szukaj lokat dla nowych klientów - zwykle są na 2-3 miesiące bez konieczności zakładania konta np. w IdeaBanku, BGŻ Optima
2. Konta oszczędnościowe - wpłacasz kiedy chcesz, ile chcesz, zwykle jedna wypłata miesięcznie bez prowizji, stosunkowo dobre oprocentowanie np. w NestBanku
@mgr_rybak: 1. Tak własnie na oko te dla nowych klientów są niezłe, ale chyba trzeba by było co chwilę bank zmieniać, bo mam wrażenie, że po okresie promocyjnym przestają być fajne.

2. NestBank - sprawdzę, dzięki. Wydawało mi się, ze na kontach oprocentowanie jest max rzędu 1%.
@wonsz_smieszek: Tak jak pisałem nie musisz zakładać konta więc po upływie lokaty przelewają na Twoje konto i koniec. Chyba, że będzie zaznaczone odnowienie, ale tak jak piszesz oprocentowanie drastycznie spada.
Obecnie w Nest jest chyba 2,1%.
Jak chcesz maksymalizować zyski to warto skakać po bankach. Wszystko załatwiasz przez neta/kurierów. Nic to nie kosztuje.
Szukaj też promocji, bo czasami płacą za złożenie konta/lokaty, a po promocji można likwidowac i tyle. Ale to
@mgr_rybak: dzięki, mirku! to jeszcze ostatnie pytanie: własciwie chodzi mi po prostu o jakąś pewną i mało ryzykowną formę przechowania kasy na czarną godzinę. Może jest coś oprócz lokat/kont oszczędnościowych, co warto sprawdzić?
Teoretycznie lokaty najbezpieczniejsze, ale właśnie przez to bezpieczeństwo najmniej korzystne. Obligacje skarbowe równie bezpieczne, ale oprocentowanie to szkoda gadać. I nie zawsze da się szybko upłynnić z odpowiednim zyskiem.
Reszta opcji to już wyższe ryzyko i wymaga zaangażowania w celu osiągnięcia wyższych zysków. Np. fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne, bankowe.