Wpis z mikrobloga

  • 3
Mirki mieszkające i pracujące w #finlandia . Jak tam jest i jak się pracuje ? Mam zamiar wyemigrować tam zarobkowo. Mam już ustawiona pracę i ciekawi mnie wasz punkt widzenia od osób tam pracujących. Wiem że jest drogo ale chciałbym się dowiedzieć coś więcej. Może ktoś coś opowie/podpowie?
#emigracja
  • 21
  • Odpowiedz
@NewGuy: Teraz tam nie mieszkam, ale niebieski pracuje i żyje. Jaka miejscowość okolice? Jak chcesz szczegóły doświadczeń to zapraszam na PW :)
  • Odpowiedz
@NewGuy:
1) Język lokalny ma całkiem inną strukturę niż wszystko co znasz i bez konkretnej zajawki się go nie nauczysz przy okazji. Ale z większością ludzi dogadasz się po angielsku.
2) Podatki są dość wysokie, ale zarobki też i zostają całkiem sensowne kwoty.
3) Mieszkanie w normalnych miastach (nie Helsinki) w granicach 600-700€/mc. Standard dość dobry, budownictwo podobne do polskiego, czy niemieckiego (nie spotkasz tu wyspiarskiego syfu)
4) Alkohol w astronomicznych cenach, więc lepiej daj na wstrzymanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Piwo 0,33L za 1€. Wino i mocniejsze tylko w państwowych sklepach.
5) Jedzenie w miarę, drogie
  • Odpowiedz
@NewGuy No to niedaleko Turku tam gdzie on żyje :D. Na południu nie ma ciągłej nocy, ale jest bardzo odczuwalny czas naświetlenia. Może być trochę pesymistycznie. Może być w miarę zimno, ale nie będzie aż takiej tragedii. Minimalna stawka to około +1500€
  • Odpowiedz
@NewGuy: Bierz witaminę D3 i będzie dobrze. Mi np. noce w ogóle nie przeszkadzały, ale piwniczak here ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na wózkach widłowych oferowali mi ok 2 000€ na rękę, a jako operator CNC 2 400€, nt. pracy biurowej się nie wypowiem.
  • Odpowiedz
@NewGuy: Do tego można dodać, że znając np. norweski znasz szwedzki, duński, a po krótkiej nauce nawet islandzkiego się nauczysz.
Znając fiński znasz tylko fiński i po nauce dodatkowej estoński.
  • Odpowiedz
@NewGuy Można wiedzieć jaką agencja?
Znam wielu Polaków pracujących w Finlandii, którzy pracują przez rożne agencje, każda ma inną ofertę, ale to też zależy od miejsca pracy.
Jeśli przyjdzie tej stawce masz mieszkanie opłacone przez firmę to brzmi dobrze, ale bierzemy poprawkę na to co mówisz pośrednicy. ;)
A cen się nie bój, a alkohol ogranicz. Możesz przestraszyć się też cen ryb. :D
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
U mnie w umowie jest 300 euro. I podobno po odebraniu tego na rękę 2000e z 13.5 brutto to muszą być tam niskie podatki bo w Polsce by nie wyszło tyle.
  • Odpowiedz