Wpis z mikrobloga

@einz: mogę zrozumieć wszystko, to, że ktoś uznaje mnie za psychola, ją za nudnawą czy wszelkie inne negatywne przymiotniki, ale to, że ,,Nowy Wspaniały Świat'' słabo zniósł próbę czasu? Przecież ta książka odzwierciedla wiele procesów, które wciąż postępują we współczesnym świecie, jak dla mnie to jest antyutopia z której można w tym momencie najwięcej wynieść. A może twoja kiepska opinia wiąże się z tym, że ciężko pogodzić się z pewnymi
  • Odpowiedz
@Henryk_Chinaski: Jakich procesów? Podziału klasowego społeczeństwa? Przecież on istnieje od zarania dziejów. A może chodzi o wszechobecną indoktrynację, bezwzględną wiarę społeczeństwa w rządową propagandę? Albo inżynierie społeczną prowadzoną przez Rotschildów? To chyba w mokrych snach wykopków, dlatego ta książka zdobywa tu taki wielki poklask, bo wpisuje się wam w wasze postrzeganie świata, zwłaszcza w obecnych czasach walki ze słowem czarnuch albo banowaniem za słowo pedał na facebooku.

I tak, świat tak wygląda, Huxley nie popełnił tu jakiegoś błędu i jego antyutopijna wizja społeczeństwa ma podstawy w zjawiskach mających miejsce nawet i teraz, właściwie mam wrażenie że wyglądało to tak od początków istnienia społeczeństw. Problem mój polega na tym, że ani zrozumienie tych mechanizmów nie jest czymś niezwykle skomplikowanym, ani przedstawienie ich przez Huxleya nie jest niczym interesującym, ani jego wizja nie była proroczą.

No chyba że uważasz że jesteś od maleńkości warunkowany po to żeby #!$%@?ć w biedronce i przyjmować imigrantów, a książka ta mimo 80 lat na karku jest objawieniem prawdy ostatecznej że my jesteśmy baranami a ktoś nas strzyże. Jeżeli tak, to musisz mieć koło dwudziestu lat na karku, niewiele przeczytanych książek za sobą i bardzo mgliste pojęcie o
  • Odpowiedz
@einz: Nie, chodzi o (książkę czytałem ok.5 lat temu, więc wymienię tylko kilka, które pamiętam, trzeba będzie wrócić kiedyś do tego klasyka):

1) Promowanie rozrywek, które wymagają specjalnych i drogich gadżetów. W obecnych czasach według wielu ludzi nawet jak chcesz zacząć chodzić po bułki to potrzebujesz sprzętu za kilka tysięcy #pdk
2) Kult nowości i krytykowanie naprawiania czegokolwiek,bardziej opłaca się kupić kolejne. W obecnych czasach większość ludzi zmienia model telefonu co rok wraz z wyjściem nowej generacji, a i sprzęty codziennego użytku AGD najczęściej psują się w ten sposób, że nieopłaca się naprawiać.
3) Dostęp do wyższych form kultury nie jest w sumie ograniczany( o czym mowa chyba na ostatnich stronach książki), a tak czy owak ludzie sięgają po produkowane masowo wysrywy
4) Wyśmiewanie tradycyjnych wartości i wiary w
  • Odpowiedz