Wpis z mikrobloga

Chciałbym przestawić się z Windowsa na Linuxa Ubuntu, ale obawiam się o sterowniki, czyli czy będzie działała drukarka i karta sieciowa pod USB od TP-Linka, czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to z tym jest? #linux #komputery
  • 45
@ayqxayb: sciagnij system...zrob instalator linucha na penie i spraqdz czy działa(system odpali sie z pena)... Zerknij czy nje bedzie dla Ciebie lepszy manjaro. A jak chcesz cos ciekaszego i bardziej pro to Antergos lub troche glebiej Arch
@ppidd_: Sam korzystam z antergosa ale na linuchu siedxe 10 lat...dla nowych to maksymalnie manjaro bym polecał. A ubuntu itd sa dobre bo maja swietne wsparcie spolecznosci :)
@fervi: Sprawdzałem, wszystko czego potrzebuję znajduje się w tym Centrum aplikacji, system będzie siedział na innym, starszym komputerze, do bardziej wymyślnych aplikacji na drugim komputerze będzie stał Windows. Obawiam się tylko o to czy będzie działał Internet z drukarką, to mi tylko niezbędne tam.Postaram się to sprawdzić odpalając system z pendrive'a, trzymajcie kciuki (;
@Szuwax: wsparciem społeczności nazywasz tysiące nierozwiązanych wątków na forum ubuntu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ayqxayb: antergos. Tylko przy instalacji zaznacz sobie obsługę drukarek, repozytorium AUR i co ci tam się jeszcze spodoba.
@ppidd_: jak stary PC to moze odrazu niech wezmie lubuntu (kij wie czy jest na 32 bitowe maszyny) Ubuntu ponoc przeszlo znowu na gnome3 a to srodowisko troche mocy potrzebuje... W testach jakie kiedys sprawdzalem fajnie wyglada lxde (zapotrzevowanie na moc). @ayqxayb
@ppidd_: Już Rufusem przygotowany mam Ubuntu 14.04, także.. niech to D: Czyli w takim razie powinienem zostawić tego Ubunciaka?
@Szuwax: A myślisz, że już dla wygody jest sens ryzykować i zostawić to Ubuntu? Czy szukać jakiejś innej dystrybucji?
@ppidd_: Zaryzykuję! Pochwalę się jutro tutaj jak poszło z tym Ubuntu, nic tylko się modlić by wszystko się udało D: Przerażają mnie te nierozwiązane problemy na forum, no ale cóż, może się uda xD
@ppidd_: oj KDE potrzebuje troche mocy...fakt ze jest bliskie windowsowi itd... No ja polecma lxde i ma jednak 32 bity. Https://help.ubuntu.com/community/Lubuntu/GetLubuntu lubunty bazuje na ubuntu i od niego bym zaczal na Twoim miejscu :) Szkoda ze antergos juz nie wspiera 32 bitow. Tak czy inaczej godne polecenia lekkie srodowiska graficzne to lxde, xfce i mate innych nie polecam bo moga byc za dziwne dla nowych.
@Szuwax: kde? Od plazmy jest już leciutkie jednocześnie wspierając wszelakie ficzery graficzne, które można też dla optymalizacji wyłączyć w ustawieniach. lxde, xfce są dość przerażające w obsłudze, przynajmniej dla mnie. Odnajduję się w i3wm i bspwm, ale nie w tych dwóch xD. Mate nie znam.
@ayqxayb: może będzie dobrze. Powodzenia ;).
@ppidd_: no mialem oststnio kde5 do testow na innym pc (chyba tak ma) i przy zapotrzebowaniu 180mb ranu dla lxde to kde bralo ponad 600... Jeszcze co do gnome...na plus u niego sa wszelkiej masci wtyczki, ktorych jednak aktualizacja czasem nie nadaza za samym srodowiskiem :)
@Szuwax: ach. Ram jest od tego by używać :D. Na ram nie patrzę tylko na płynność użytkowania. W gnome potrafi przycinać nawet przy niektórych animacjach na lepszych sprzętach. Aczkolwiek niekwestionowanym pionierem w beznadziejnej optymalizacji było unity z ubuntu xD
@ppidd_: zrezygnowali z unity a co do gnome to no coz...ma dobre i zle aktualiazcje. A ram jest wazny jak masz 2g i stary PC. Wtedy lepiej bysrodowisko nie zajmowalo tego co pr,ydac sie moze przegladarce... Ja sam na ram nie patrze bo nie musze....
To co byście w końcu polecili? Antergos / Ubuntu?


@ayqxayb: A chcesz Linux-a trochę zgłębić czy tylko używać? Jeśli czujesz, że nie będziesz miał za dużo cierpliwości i potrzebujesz coś co w miarę dobrze działa out-of-box to Ubuntu LTS. Drukarka na pewno ruszy i wiele nie będzie przy tym czarowania. W innym przypadku Manjaro albo co tam koledzy wyżej podpowiadają...
@ayqxayb: to jest praktycznie to samo. Roznica to praktycznie tylko lzejsze srodowisko graficzne. Wiki:

Lubuntu (luːˈbuːntuː) to projekt, który jest oficjalną pochodną systemu operacyjnego Ubuntu. Dzięki wykorzystaniu środowiska graficznego LXDE jest lżejszy, mniej zasobożerny i bardziej energooszczędny[2]. Pulpit LXDE używa menedżera okien Openbox, ma niskie wymagania sprzętowe i jest przeznaczony dla netbooków, urządzeń przenośnych oraz starszych komputerów. W tej kategorii konkuruje z Xubuntu. ...
@ayqxayb: jeszcze jedno...jezeli chcesz ladniejszy wyglad(ładne proste środowisko) i nadal dobra wydajnosc (chociaz potrzevuje troche wiecej mocy niz lxde) a Twoj pc to nie jest 12 letni wrak mozesz pomyslec nad linux mint mate lts. Nadal bazą jest ubuntu więc jest git.
@ayqxayb: LTS czyli Long Time Support, wydania te są oferowane co 2 lata w kwietniu, następne za pół roku. Mają wsparcie na 5 lat co oznacza, że po instalacji możesz przez 5 lat używać i wszystkie składniki systemu będą aktualizowane na bieżąco. Taki system zapewnia większą stabilność. Na dzień dzisiejszy to byłby Ubuntu 16.04, oczywiście od kompa zależy z jakim środowiskiem, standardowym lub lżejszym: XFCE (Xubuntu) czy LXDE (Lubuntu).
@ayqxayb: z procesorem 32bit za bardzo nie poszalejesz bo każdy większy gracz już porzuca wsparcie (multilib jest, ale i tak nie zainstalujesz distro pod 64bit). Musisz się bujać z tym co masz póki nie zmienisz sprzętu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ppidd_: Zainstalowałem jeszcze Ubuntu na dysku zewnętrznym i podpiąłem do maszyny z x64, i pewnie na tym dysku sobie poszaleję z różnymi dystrybucjami, mam świadomość, że tam gdzie mam x86 tego nie osiągnę ( ͡º ͜ʖ͡º) Chciałbym jak najwięcej potestować, zbadać różne interfejsy, jest jakaś popularna wśród linuxiarzy strona gdzie można swobodnie przeglądać różne dystrybucję, podglądać screeny, opinie?
@ayqxayb: youtube ;). Distro bardzo łatwo streścić w kilku zdaniach badając czego jest pochodną bo środowisko możesz sobie dowolnie zmieniać na każdym.
Debian ma menedżera apt-get. Masz do wyboru kilka głównych repozytoriów, kilka dodatkowych no i repozytoria ludzi. Wbrew pozorom główne repozytoria nie są aż tak bogate jak co niektórzy opisują i trzeba dodawać te zewnętrzne repozytoria jak coś się chce z nich pobrać z możliwością aktualizacji. Pochodne debiana to głównie