Wpis z mikrobloga

W popularnym rosyjskich programie aby utrwalić wizerunek Polski jako sojusznika nazistów prowadzący po raz kolejny wykrzyczał wręcz , że w gabinecie J.Becka do samego końca wisiał portret Hitlera.
Spotkał się ktoś kiedykolwiek ze źródłem potwierdzającym to?
Mówi to w tym filmiku po 5 minucie - klik

Znalazłem tylko teksty sugerujace, że to nieprawda oraz potwierdzajce, ale ze zmienieniem przekazu rosyjskiej tv. Aczkolwiek w to, że niewygodne rzeczy także w Polsce się chowa pod dywan wiem, więc pytam może ktoś coś gdzieś wyczytał?

Na swoim biurku Józef Beck zostawił autografowany portret Hitlera, zapewne z monachijskiego atelier Heinricha Hoffmanna, ofiarowany ministrowi nie tak dawno przez kanclerza Rzeszy. Na fotografii położył nabój.

Tekst wyżej jest napisany we fragmencie gdzie prezentuje się relacje amerykańskiego ambasadora jednak nie jest ujety jako cytat. Klik

Kluczami które podaję się w najprostszej propagandzie. A w tym Rosjanie są mistrzami. Będę zawsze wspominał koleżankę ze studiów. Rosjankę z Kazachstanu. Święcie przekonaną, że 17 IX 1939 roku braterska Armia Czerwona wzięła nas Polaków „w opieku” i to powinno być raczej źródłem naszej dziękczynności niż jakiś pretensji. Dzisiaj można być przekonanym, że ta koleżanka pewnie opowiada swoim domownikom jak to w czasie studiów w Polsce widziała wiele śladów na to, że w 1939 roku chcieliśmy wspólnie z Japonią i Niemcami napaść na Związek Radziecki. A domownicy to kupują zwłaszcza gdy opowiada im o zdjęciu gabinetu ministra Becka, które sama widziała, w którym wisiał portret Hitlera.

link

#rosja #rosyjskiemediaopolsce #historia #beck #iiwojnaswiatowa
  • 14
  • Odpowiedz
@szurszur:
Hmm, może warto byłoby poskładać kilka takich fragmentów z rosyjskich programów i dodać polskie napisy? Może wtedy o ruskiej propagandzie zrobiłoby się głośniej.
  • Odpowiedz
@Roxar123: Do tego trzeba dobrego tłumacza, bo ja czasem jakiegoś słowa nie znam (zwłaszcza jak sa jakieś powiedzonka potoczne ) i wstawiam bliskoznaczne wynikajace z kontekstu, a przy napisach trzeba już dosłownie.
  • Odpowiedz
@szurszur: w pamiętnikach (dziennikach) Goebbelsa wyczytałem, że oni rzeczywiście uznawali Polskę za takiego (prawie) sojusznika. Zapadł mi w pamięć fragment, w którym Goebbels stwierdził coś takiego: "oni (Polacy) w przeszłości zrobili dla nas kilka rzeczy, jednak teraz odwracają się plecami". Był to wpis z 1939 r.
  • Odpowiedz
@HaHard: Bo tekżesz było, jednak gdyby portret był w takim kontekscie, że położono na nim nabój jak w jednym z cytatów to zmieniałoby to jednak wymowe tego faktu.
  • Odpowiedz
@szurszur: ok, czyli szukasz potwierdzenia wyłącznie faktu istnienia wspomnionego portretu. Niestety nie wiem nic na ten temat. Z takich ciekawostkek dotyczących nastrojów, sytuacji i sojuszy tuż przed wybuchem wojny, o których możesz nie wiedzieć warto jeszcze wspomnienie o: zakazie dozbrajania Polski wydanym chyba przez Anglię (w każdym razie przez któreś z państw, może więcej niż jedno) późniejszej koalicji antyhitlwrowskiej. Sądzono, iż sprzedaż broni Polsce zwiększa siłę Hitlera. Zakaz zniesiono gdzieś
  • Odpowiedz
@Andreth: spoko, żaden problem. Spróbuję sobie przypomnieć gdzie o tym czytałem, jednak obecnie nic nie przychodzi mi do głowy. Przypomniało mi się natomiast, iż polecałaś mi literaturę dotycząca holokaustu (a w zasadzie zagłady Żydów na terenach dawnej Polski podczas WWII). Zaraz looknę cóż to było, pamiętam nawet że jedna z polecanych książek znalazłem, natomiast drugiej za cholerę nie mogłem się nigdzie doszukać.
  • Odpowiedz