Wpis z mikrobloga

Najwyższym szczytem w Układzie Słonecznym jest Olympus Mons na Marsie. Wznosi się na 21 229 metrów ponad średnią powierzchnię planety i 25–27 kilometrów nad otaczającą go równinę. To prawie 3 razy tyle co Mount Everest, najwyższy szczyt ziemski. Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym i powstał poprzez powolny i długotrwały wyciek lawy. Wg danych obserwacyjnych z sondy Mars Global Surveyor ostatnia erupcja miała miejsce ok 100-200 milionów lat temu. Znajdujący się na jego wierzchołku krater jest długi na 85 km, szeroki na 60 km oraz głęboki na 3 km.

#geologia #kosmos #ciekawostki
nicniezgrublem - Najwyższym szczytem w Układzie Słonecznym jest Olympus Mons na Marsi...

źródło: comment_KgMwsrqFL764OYoUTD6XRuWSwKNrpyVw.jpg

Pobierz
  • 66
  • Odpowiedz
nie jest to najwyższy szczyt układu słonecznego, ciutkę wyższy to Krater Rheasilvia na planetoidzie Westa – 22 km


@elim: poszperałem trochę i faktycznie - Olympus Mons był najwyższą górą Układu Słonecznego do 2011, gdy to odkryto właśnie Krater Theasilvia z bardzo podobną, ale chyba ciut większą wysokością. Jest jednak nadal największym szczytem na planecie w Układzie Słonecznym :)

Krater Rheasilvia na Wescie:
nicniezgrublem - > nie jest to najwyższy szczyt układu słonecznego, ciutkę wyższy to ...

źródło: comment_KW0ZIulT9TNeU2VNzBMBJjyc8fdPH7Hi.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@szamot: Tydzień temu pierwszy raz miałem okazję jeść tego grzyba. Zrobiony jak tradycyjny schabowy. Jego smak okreslilbym jako nijaki. Gazeta zamoczona w jajku, otoczona bułka tarta i usmażona smakowałby tak samo. Słyszałem opowieści o znakomitym smaku oraz że kanie zrobione jak schabowy smakują jak schabowy. Smak tego dania można było skojarzyć jako schabowego tylko z powodu obecności tam smazonych jajka i bułki oraz podobnego do schabowego wyglądu.
  • Odpowiedz
@1qazxc1: w sumie to sam nie wiem z jakiego powodu porównuja kanię do schabowego, chyba właśnie chodzi o sposób przyrządzania.
ja je uwielbiam : ) bardziej porównałbym do boczniaka niz schabowego. może trafił Ci się jakiś przerośnięty/nawodniony?
  • Odpowiedz
@szamot: Nie wiem. Jadłem czubajke kanie i chyba kanie czerwieniejąca. Obie wyglądały ładnie i obie były niedobre. Zapach był jedynie ładny.
  • Odpowiedz