Wpis z mikrobloga

#programowanie #naukaprogramowania

Mirki, jakie technologie i języki przydałyby się wg was do realizacji następującego projektu?

Projekt: Informatyzacja Wspólnoty Mieszkaniowej

1) Soft do prowadzenia prostej księgowości - Blok 40 mieszkań, około setka mieszkańców. Dostęp do oprogramowania miałaby tylko jedna osoba, księgowa. Na chwilę obecną nie jestem w stanie bardziej przybliżyć tego zagadnienia.

Przejrzysty dla kobiety, która z komputera korzysta sporadycznie.

2) Witryna, do której dostęp mieliby właściciele mieszkań. Przejrzysta prezentacja danych, które wprowadzałaby księgowa we wspomnianym wcześniej sofcie. Możliwość dokonywania przelewów za czynsz (Standardowy wybór banków, BLIK, przelewy24)

(Opcjonalnie, dodatkkowy feature dla podciągniecią naszych skilli) 3) Aplikacja na telefon powielająca funkcjonalność witryny. Na Androida - ewentualnie dodatkowo iOS .

Czas realizacji: Zaczęlibyśmy w marcu/kwietniu 2018 roku.

Wynagrodzenie - Uważam, że zdobylibyśmy cenne doświadczenie, nie tylko w samych progsach, ale i zyskalibyśmy wizerunkowo (GitHub, ciekawy, nieszablonowy projekt, który znalazłby zastosowanie w rzeczywistości)


Bardzo możliwe, że kimś w rodzaju Team Leadera byłby programista, freelancer, z kiluletnim doświadczeniem zawodowym (Python i jego frameworki)
  • 22
@phoe: Zarząd wspólnoty mieszkaniowej składa się z 2 osób, pełniące swoje obowiązki za grosze, a sam jestem synem jednej z tych osób. Obecnie krystalizuje się grupa studentów po 1. roku informatyki (moimi kolegami, swoją drogą i sam jestem jednym z tych studentów)
@Evilus: Pomysł na projekt spoko (choć pewnie jest kilka podobnych komercyjnych rozwiązań) sam w ramach magisterki pisałem system do zarządzania nieruchomościami, tylko jeśli chcecie tego naprawdę używać to nie jest to temat na #naukaprogramowania a bardziej dla kogoś już obytego, zwłaszcza jak chcecie wchodzić w temat księgowości i integracje płatności. Pierwsze projekty zwykle mają bardzo dużo błędów i potem lądują w folderze "fajne rzeczy za które się kiedyś zabrałem, ale je
@Evilus: Jesteście po I roku? To nie kombinować, bo przedobrzycie - Jebnijcie to na gotowym rozwiązaniu albo wysokim abstrakcją frameworku - kolejno OctoberCMS albo Laravelu.

Apkę mobilną zróbcie na React Native albo Cordovie.
Tyle.
@Evilus:

mamy nieokreślony czas na jego realizację

to zacznijcie od jego okreslenia. sporo tego typu projektow sie wykrzacza miedzy innymi z tego powodu.

jesli robicie to jako studenci/pasjonaci, to moze warto ulozyc jakis plan na poczatek.

1. poczytajcie o sposobach (metodologiach) wytwarzania oprogramowania. wybierzcie jeden, ktorego checie sie nauczyc w danym czasie
2. okreslcie zasoby (ludzie, czas, kasa)
3. okreslcie termin(y)
4. majac 3 powyzsze - wybierzcie technologie (moze nowa, ktorej
@taju: ma to sens, dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°) najpierw musimy się wiele nauczyć, np. dowiedzieć się jakich technologii będziemy używać i w odpowiednim stopniu je opanować
@Evilus: niekoniecznie. ja sie lubie uczyc w biegu - jakis praktyczny problem do rozwiazania - rozwiazuje go uczac sie.

Technologia bedzie zalezec od zebranych informacji od uzytkownikow - wymagania systemowe. dostep online, edycja tego, tamtego, itp.
jak zaczniesz nauki asp.net, a odkryjesz, ze costam sie ciezko robi , a jest to MUST w systemie - wlasnie straciles kilka/nascie tygodni. Albo stwierdzasz na poczatku "ja chce zostac expertem od javy, wiec wszystko
@Evilus jest kilka wariantów

1. PHP + coś tam

2. Ryby on Rails

3. Java + Spring Boot

Do frontów React/Vue. Do tego baza na Postgresie.

Tym stackiem opędzicie wszystko. Pod warunkiem że ktoś będzie ogarniał, bo inaczej będzie co chwilę zderzać się ze ścianą. Te frameworki są proste, ale nie dla studentów pierwszego roku. Wiadomo, jakoś to będzie działała ale jeśli ma to dotykać pieniędzy, to lepiej zrobić to dobrze.