Wpis z mikrobloga

Witam, mam pytanie do ludzi obeznanych w temacie elektroniki. Mianowicie chce wymienić ogniwa w starej wkretarce 12v. Moje pytania:
1. mogę zastąpić fabryczne ogniwa 1300mAh na np 2600mAh?
2. Czy fabryczne ogniwa są wysoko prądowe i jak tak czy nowe muszą być tez wysokopradowe.
3. oryginalna ładowarka bez problemu naladuje nowe ogniwa 2000 - 2600mAh.
4. Nowe ogniwa mogę wlutowac (wiem że nie powinno się lutować;) bezpośrednio w miejsce starych do starego układu elektronicznego.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i ew. jakieś rady.
Pozdrawiam :)

#elektronika #elektryka #18650
fallon - Witam, mam pytanie do ludzi obeznanych w temacie elektroniki. Mianowicie chc...

źródło: comment_gEZxH7uGz8ZPgTRWhQCQdb2odtUhvDfA.jpg

Pobierz
  • 9
@fallon 1 teoretycznie możesz
2. Są wysokopradowe, pewnie najmniej z 18A ciągłego mogą oddawać . Jak wymienisz na gówniane to szybko się zniszczą, będą grzały, wiertarka nie będzie miała mocy...
3. Ładowarka naładuje, ale nie wiem co BMS na to, jeżeli jest zafiksowana także dla pojemności to będą niedoladowane...
4. Mozesz, ale jeżeli któreś z ogniw się zwarlo i BMS jest "mondry" to może niechciec już wystartować, trzeba by wtedy BMS wymienić.
via Android
  • 0
@Issac dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Wkretarke kupiłem ok 5lat temu w promocji z biedronki za ok 80zl. Zrobiła mi cały remont mieszkania i teraz sporadycznie używam przy drobnych pracach domowych. Wczoraj sprawdziłem i każde ogniwo jest sprawne ale dokładny pomiar zrobię dziś po naładowaniu. I tu zaczyna się przyczyna mojego problemu... aku działają tylko baaardzo krótko (15 wkrętów) i zmiana aku. Zastanawiam się czy po latach nie straciły pojemności bo bardzo szybko
fallon - @Issac dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Wkretarke kupiłem ok 5lat temu w ...

źródło: comment_j9SWHjF7jcnWs6f2LcpoaFJoMCe92GGK.jpg

Pobierz
@fallon bardziej bym obstawial BMS lub ładowarkę. W pełni naładowane powinny mieć 4,2V i 12,8V sumarycznie, wiec ewidentnie są poprostu niedoladowane.
via Android
  • 0
@Issac drugi akumulatorek w pełni naładowany pokazuje 12,3V a ładowarka podczas ładowania pokazuje ok 12,7 V i w środku nie wygląda żeby coś było popalone. Chyba Twoja diagnoza ze to wina BMS w tym gorszym akumulatorku jest trafna. Niestety tam jest tak wszystko upchane ze jestem bez szans żeby coś tam grzebać przy płytce. Chyba ze poszukam gotowca na 3 ogniwa 3s. Może spotkałeś się z takim czymś?

Ps. Ładowarka jak juz
@fallon tak, ladowarka odcina ładowanie i pokazuje jakieś inne napięcie do czasu wsadzenia nowego lub odciacia zasilania.
Są gotowe BMS 3S nawet do 40A prądu, ale nie w takim kształcie i drogie, lepiej znaleźć nowe Aku lub pozbyć się BMS w ogóle... Ale tutaj trzeba uważać wtedy.