Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję waszej pomocy. Zakupiłem u Chińczyka takie urządzenie, którym (z tego co rozumiem) mogę regulować napięcie i prąd na wyjściu, dostarczane do jakiegoś odbiornika np. światełek LEDowych. Przetestowałem je i natrafiłem na problem.

Na wejściu zasilacz 15V DC, a na wyjściu multimetr w trybie pomiaru prądu (wskazanie 0,27A) oraz pasek LED 12V. Na kupionym module świeciły się obie kontrolki, czyli wg instrukcji urządzenie pracowało w trybie stałego prądu oraz stałego napięcia.
Problem: regulować mogłem tylko wyjściowe napięcie, ale prądu już nie - wskazania miernika nie zmieniały się. Dlaczego? Czy nie były spełnione jakieś warunki (np. za dużo LEDów) czy jednak moduł może być uszkodzony?
Instrukcja: https://i.imgur.com/EP30swd.jpg

#elektronika #elektronikadiy #elektryka
źródło: comment_DOOJiye7l5jG6lR9m1c6hY73KA0lrbsX.jpg
  • 7
@Setral: Jeśli coś jest uszkodzone to to, że obie diody świecą się jednocześnie. Tak nie ma prawa być. Jeśli podłączasz do tego LEDy to powinieneś pracować w trybie stałego prądu a napięciem w ogóle się nie przejmować.
Poczytaj sobie co to jest prawo Ohma.

@4833478: Nie no, to znam. Ale racja - nie pomyślałem o tym.

Jeśli coś jest uszkodzone to to, że obie diody świecą się jednocześnie.

Dzięki za naprowadzenie na trop. Pokombinuję, aby paliła się jedna i sprawdzę raz jeszcze.
Pomyśl sobie że prąd płynie tak jak woda w rurce z kiblu. Jak dasz zbiornik wysoko jak w starych kiblach (zwiększysz napięcie) to woda będzie płynęła szybciej ( prąd się zwiększy ). Natomiast rurka średnicy nie zwiększy ( stały opór ). Zmianę oporu możesz zasymulować zmianą temperatury - np możesz spróbować rozgrzać rurkę w rękach :-)

Jeszcze jedna uwaga co do zasilania ledów - powinny być zasilane stałym prądem ze względu na