Wpis z mikrobloga

#warsztat #elektronika #diy
Jestem w trakcie tworzenia swojego warsztatu mechaniczno/elektronicznego.
Przymierzam się do stworzenia separowanego galwanicznie źródła napięcia.
Składałoby się ono z:
Trafo
Odczepów na listwę zaciskową na 230VAC, 120VAC, 48VAC, 12VAC, 8VAC, 5VAC i 0V
Prostownika
Wyprowadzeń na listwę zaciskową na +/- 48VDC, +/- 24VDC, +/- 12VDC, +/- 5 VDC, +/- 3,3VDC i 0V.
Zabezpieczeń

Pytanie, czy są może już jakieś gotowe zestawy z podobnym zakresem napięć?

Drugie pytanie. Oscyloskopy dla użytku własnego, domowego, droga sprawa? Coś polecacie?
  • 17
Odczepów na listwę zaciskową na 230VAC, 120VAC, 48VAC, 12VAC, 8VAC, 5VAC i 0V


@firetech: Do czego będziesz używał tych napięć? Serio pytam. 48V ac da po wyprostowaniu da 68V dc. Do czego?
No i po co ci zero V? Później idąc po co ci 5VAC skoro między 8 i 12 masz raptem 1 V więcej?
@Analityk: Mam trochę czujników przemysłowych na np 48VAC, po za tym przy obniżonym napięciu chciałem pobawić się filtrami, redukcją szumów, etc, a później przetestować to samo tylko na wyższych napięciach.

@pacuja: Zgadza się, niestety autotransformator nie zapewnia separacji galwanicznej, co jest mi niezbędnie konieczne.
@pacuja: Podobnie zamierzam zrobić. Albo odczepy bezpośrednio z trafo, albo z autotransformatora.
Pytanie jest tylko czy jest coś podobnego, dostępnego na rynku, czy niestety będę musiał coś klecić sam. No i do tego jaki może być koszt wykonania czegoś takiego.
Drugie pytanie. Oscyloskopy dla użytku własnego, domowego, droga sprawa? Coś polecacie?


@firetech: Kup używany, do tysiaka się zmieścisz bez problemu, a jakieś prostsze jeszcze z kineskopem to pewnie za 100-200zł można dorwać. Niedawno jeden stary ale całkiem dobry sprezentowałem jednemu Mirkowi.

takie cuś sie nazywa autotransformator


@pacuja: Autotransformator regulacyjny jak już. Nie każdy autotransformator umożliwia regulację napięcia wyjściowego.

@firetech: Co do tego trafa separacyjnego to wszystko zależy od tego
Podobnie zamierzam zrobić. Albo odczepy bezpośrednio z trafo, albo z autotransformatora.

Pytanie jest tylko czy jest coś podobnego, dostępnego na rynku, czy niestety będę musiał coś klecić sam


@firetech: Voltcraft robi coś takiego:
https://www.conrad.pl/p/transformator-laboratoryjny-separacyjny-voltcraft-vit-500-1-250-v-2-a-500-va-512766

Taniej wyjdzie jak sam kupisz transformator separacyjny + autotransformator:

http://allegro.pl/przenosny-transformator-separacyjny-230-230v-250w-i5307726870.html
http://allegro.pl/autotransformator-regulacyjny-230-0-260v-2-8a-i5958945541.html

Wszystko zależy od mocy jaką to ma mieć.
@zetisdead: Miałeś tego Voltcrafta w ręku (a raczej na stole, te serwisowe zestawy separacja + autotransformator zwykle ważą tonę :D)? Bo oni od jakiegoś czasu mają w zwyczaju chińskie przebrandowane ścierwo sprzedawać. @firetech: Jeżeli chcesz kupić nowe części od ręki a nie polować pół roku na allegro na jakieś trafa z odzysku o wątpliwym stanie izolacji (a zakładam, że induktora w domu nie masz) to jakieś 500zł licz na mały
Miałeś tego Voltcrafta w ręku (a raczej na stole, te serwisowe zestawy separacja + autotransformator zwykle ważą tonę :D)? Bo oni od jakiegoś czasu mają w zwyczaju chińskie przebrandowane ścierwo sprzedawać.


@kyaroru: Valtcraft waży chyba ~20kg, ale chyba nie spodziewałeś się, że to będzie sprzęt przenośny? :-)
Kupiłem taki uszkodzony za 1/4 ceny i go naprawiłem. To jest chińszczyzna, ale co dzisiaj nią nie jest?
Dlatego warto chyba samemu coś takiego
@zetisdead: Nie no, nie spodziewałem się przenośności, po prostu zrobiłem dopisek bo głupio zabrzmiało trzymanie tego kloca w ręku. Wiesz, Voltcraft udaje niemiecką solidność, to za taką cenę mogli już przypadkiem coś zaprojektować i zrobić;) Tak, wyjdzie sporo mniej nawet jakby kupić gotową obudowę rackową, a projekt nie jest trudny jak się nie ma dwóch lewych rąk i jakieś pojęcie o elektryczności. Sam się zbieram żeby coś takiego zrobić do domu
@zetisdead: I fajnie trafiłeś z tym uszkodzonym, że się dało naprawić bo moja pierwsza myśl jak widzę takie "okazje" to jest że ktoś typu polski photonicinduction przejarał ślizgacz w autotransformatorze (jak szczotka to pół biedy, gorzej jak uzwojenia wyglądają po nadużywaniu tych sprzętów) i tyle z naprawy;)