Wpis z mikrobloga

Murki od #modameska #meskaelegancja #modadamska
Potrzebuje kilku wskazówek jak odróżnić sztuczny materiał (np futro z poliestrów) od wełny/kaszmiru używanych do szycia garniturów?
Jakaś zasadnicza różnica w gniitliwosci? Dotyk/wzrok/węch do znalezienia różnic? Gniitliwosci? Sprężystość? Jeżeli miałabym przed sobą dwa kawałki materiału, w takim samym kolorze i strukturze to jak je rozróżnić?

@UszatyBloger , może wiesz?
  • 8
@bluebluesky bez wątpienia skuteczna metoda, ale niestety nie mogę tak zrobić

Sprawa jest taka, że chce zweryfikować czy garnitur jest uszyty z tego samego materiału który jest na belce.

Domyślam się, że skoro na belce jest wyszyta na etapie produkcji informacja o rodzaju materiału to taki rzeczywiście jest.
@Corum: Dobre pytanie. Najlepsza odpowiedź to... praktyka. Prostym testem jest jak wyżej - wyciągnięcie nici i spalenie. Syntetyki śmierdzą plastikiem i topią się, naturalne wełny żarzą i śmierdzą palonymi włosami. Po tych pierwszych zostaje bezkształtna breja, po tych drugich popiół.

W przypadku gotowych ubrań warto przeglądać metki. Mogą kłamać, ale zwykle jest w porządku. Syntetyczne poliestry często w dotyku mają taką charakterystyczną chropowatość, ale nie potrafię tego lepiej opisać słowami. Z
@Xune dokładnie tak, wziąć belkę i garnitur i zweryfikować czy to na pewno to. Profesjonalizm i biznes to jedno, ale wolę kontrolować niż ufać na ślepo. Wybierałem po belkach, z tego co pamiętam miała to być wełna merino 150's, ewentualnie wełna z kaszmirem - tyle tego przewaliłem, że już nie pamiętam na co ostatecznie padło.

Ale dziękuję Ci za szerokie wywód! Zawsze można na Ciebie liczyć :)
@Corum: Najprościej po prostu porównać tkaninę obok siebie. Czasem nawet materiał z początku, a z końca belki ma delikatnie inny odcień i wepchnięcie Ci syntetycznego syfu w dokładnie tym samym odcieniu co oglądany materiał nie jest łatwe. Mając materiał źródłowy oraz to co podejrzewasz obok siebie sprawdzenie jest dużo łatwiejsze. Trudniej zrobić to na dotyk z pamięci.

Warto zmacać dokładnie między palcami oba. Powinieneś poczuć różnicę między poliestrem, a wełną przy
@Corum: tak btw jezeli kupujesz dla siebie to raczej odradzalbym, majac na sobie super drogi garnitur czy tam inne ciuchy czlowiek mysli tylko o tym zeby sie nie #!$%@?, zamiast cieszyc sie waznymi chwilami. No chyba ze jestes powaznym biznesmenem i Ci nie wypada chodzic w przecietnym garniturze xD
@bluebluesky na szczęście nie był drogi - szyty w Bangkoku. Materiał się zgadza, fason też. Leży całkiem dobrze więc mogę powiedzieć że jak na pierwszy taki zakup to jestem zadowolony :)