Wpis z mikrobloga

Tak sobie słucham z rana #polskieradio a konkretnie Jedynki. Przychodzi Szyszko i wita się "Szczęść Boże". I #!$%@? tam z rozdziałem Kościoła od państwa, z tym, że to tak trochę planie niewierzacej części sluchaczy. Wyobraźcie sobie, że do BBC przychodzi jakiś angielski polityk i zamiast "Good morning" wyjeżdża z "Salam alejkum" czy czymś takim. Już by była główną z płomieniem bo islamizacja Europy xD
#polityka #bekazprawakow #neuropa #4konserwy
  • 15
@gerbilos: Wyobrażam sobie taką sytuacją w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii czy we Włoszech (z racji południowego Tyrolu) bo grüß Gott czyli nasze "Szczęść Boże" jest tam tradycyjnym powitaniem jak "cześć". U nas dawniej na wsi też się tak mówiło, nie wiem skąd jest Szyszko ale może mówi tak jak się wita w jego regionie/wsi/domu. Mi to zupełnie nie przeszkadza.

https://en.wikipedia.org/wiki/Grüß_Gott
@gerbilos czepiasz się. Rozdział Kościoła od państwa polega głównie na tym że duchowieństwo nie może zajmować stanowisk urzędniczych i politycznych. W Polsce żaden ksiądz nie jest posłem, ministrem czy prezydentem więc wszystko się zgadza. Twój przykład brytyjski jest o tyle nietrafny że odnosi się do modelowego przykładu państwa wyznaniowego jakim jest Wielka Brytania. Przypominam że najważniejsze stanowisko państwowe oraz najważniejsze stanowisko kościelne (odpowiednik papieża) należy do królowej brytyjskiej.
@gerbilos: Jestem ateistą i to Wasze kwilenie nad każdym przejawem tego, że 90% polskiego społeczeństwa jest chrześcijańska już mnie #!$%@?!a. Jeszcze do niedawna każdy kraj w którym można było zawrzeć małżeństwo homoseksualne był chrześcijański. Niedawno Taiwan dołączył do tej ligi. Nie jakieś tam kraje gdzie nie ma Boga, ale właśnie chrześcijańskie.
@Hoob: To nie ma żadnego związku z wolnością słowa, tylko z zachowaniem jakiejkolwiek kultury dyskusji społecznej. Już nie mówiąc o tym, że akurat pan Szyszko bardzo szczodrze korzysta z prawa do głoszenia nawet najgłupszych poglądów.

Niemniej (jak rozumiem) poszedł do radia jako urzędnik państwowy, a nie przedstawiciel religii katolickiej. Zapominacie, że w tym kraju żyją ludzie innej wiary i ateiści, których pan minister ma również obowiązek reprezentować. To nie jest czas
@szatniarka nie lubie Szyszki, uwazam go za szkodnika, ale daje mu pelne prawo do witania sie tak, jak ma ochote, poki nie narusza tym norm i obyczaju. W tym sie roznimy, ze Twoim zdanuem to narusza te normy, a moim zdaniem nie.
Mi przeszkadza.


@szatniarka: To idź protestować razem z radykalnymi muzułmanami, którym przeszkadza mówienie "Merry Christmas", bo reprezentujesz ten sam rodzaj radykalizmu, tyle, że ateistycznego.

Świeckie państwo oznacza tyle, że żadna religia nie dominuje i nie dyktuje innym co mają robić, a nie, że każdy ma się zachowywać jak ateista.

Wymuszając na innych bezwyznaniowość, tylko dlatego, że sprawują jakiś urząd, niczym nie różnisz się od islamistów wymuszających na innych zachowywali się jak