Wpis z mikrobloga

Kupiłem 38% kwas solny do odrdzewiania rynien.
Mam już szklaną maskę na twarz, plastikowe rękawy.
Mam pytanie, czy muszę mieć jakąś specjalną maskę do oddychania czy wystarczy że będę uważał na reakcję rdzy/metalu z kwasem solnym i wstrzymam oddech albo ustawię się od zawietrznej???

Mam zamiar smarować rynnę odrobiną roztworu (jak woda) czy każdy pędzel się nada?

Czy można dodać do kwasu coś co go bardziej zżeluje aby nie był taki wodnisty? Ale jego działanie przeciw rdzy nie zostało znacznie osłabione?

Co poleciciejeszcze?

#chemia #kwasy #diy #dom #zrobtosam #budownictwo
GreaterManchesterbusroute58 - Kupiłem 38% kwas solny do odrdzewiania rynien. 
Mam już...

źródło: comment_ilCzzrgvldtGLfz5Jjb8eMZ1J1Xp3rmp.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
@Greater_Manchester_bus_route_58: odrdzewianie kwasem solnym to średni pomysł. Rdza zejdzie natychmiastowo, ale dużo szybciej powróci. Chlorki drastycznie zwiększają tempo rdzewienia.
W robocie mieliśmy niewielki wyciek chlorowodoru i całą instalację z nierdzewki szlag trafił.
Osobiście polecałbym raczej kwas siarkowy, fosforowy lub elektrolitycznie.
  • Odpowiedz
Mam zamiar smarować rynnę odrobiną roztworu (jak woda) czy każdy pędzel się nada?

Co poleciciejeszcze?


@Greater_Manchester_bus_route_58: szczerze? Polecimy dać sobie spokój z niebezpieczną czynnością, przy której się uchetasz, a która zapewne i tak nic nie da, a długofalowo jeszcze pogorszy sprawę (po tym zabiegu dopiero zacznie rdzewieć na całego) i zaproponujemy wymianę tych rynien na nowe. To nie są drogie rzeczy.
  • Odpowiedz
@Issac
@dlugi_
Następnie będzie przemyte fosforanem sodu bo kwas podobno sprzyja później powstawaniu rdzy i tak a i związki organiczne trzeba zmyć podobno ( ͡° ͜ʖ ͡°) i zamówić obecną farbę

O kwasie ortofosforowym słyszę trochę za późno tym razem ale zapiszę i sprawdzę użycie

Czy przy zmywaniu kwasu solnego wodą z szlaufa powinienem się spodziewać rozprysków?
  • Odpowiedz
@Greater_Manchester_bus_route_58: to, że nie ograniczysz się do czyszczenia kwasem było oczywiste i nie o to mi chodziło. Kwas zniszczy te resztki ocynku, które tam masz, być może zostawi w zakamarkach i szczelinach nowe ogniska korozji i nawet jeśli pokryjesz to jakąś farbą, za kilka lat będzie powtórka z rozrywki.
Nie lepiej, prościej i o wiele trwalej byłoby wymienić te rynny na nawet najtańsze plastiki? Choćby na istniejące mocowania je zakładając?
  • Odpowiedz
@Jarek_P możliwe, że prościej, tym razem zdecydowałem, że odmawiam.

Gdyby coś poszło nie tak musiałbym wołać specjalistę od zakładania rynien a z tego co czytałem taka praca w UK wymaga rozłożenia stelażu czy jak to się nazywa, niewykluczone że sam też bym musiał to zrobić ze względu na jednego donosiciela w sąsiedztwie, nagle nie miałbym rynien i kasy na to wszystko

Wszystko niesie ryzyko. Trzeba się przygotować
  • Odpowiedz