Wpis z mikrobloga

Rozglądam się za aparatem bezlusterkowym z wymienną optyką. Moje potrzeby zakreślone wstępnie:

* wymienna optyka - zorientowałem się, że potrzebuję na początek dwóch obiektywów o parametrach mniej więcej: 1) 15-35mm z zoomem i 70-200 mm też z zoomem (takie obiektywy, które mają małe zniekształcenia)
* zdjęcia w RAW
* dość wysokie ISO bez szumów
* łatwe kręcenie filmów będzie pewnym atutem, aczkolwiek chcę się skupiać się na zdjęciach
* duża matryca, ale nie wiem czy dopłacanie do FF ma sens - aps c?
* nie wiem do końca co ze stabilizacją

Rozmawiałem z dwoma osobami na ten temat i polecają mi coś w rodzaju Sony A6000.

Zależy mi na tym, żebym w przyszłości mógł użyć obiektywów w normalnej lustrzance. W ogóle byłoby dobrze, gdyby mocowanie obiektywów w danym body dawało możliwości użycia ciekawych obiektywów.

Z uwag: Mam do czynienia od czasu do czasu z Canonem EOS 5d Mark II i Nikonem 90D. Wiem, że różnica między nimi wynosi ze 2 klasy, ale Canon jest przyjemniejszy w użyciu.

Generalnie błądzę we mgle.

#fotografia #aparat #canon #sony #nikon #panasonic #fujifilm #olympus #obiektyw #porady #pytaniedoeksperta #pytanie #foto
  • 27
@mxmilian: ja nie specjalista tylko użytkownik który kupił nexa-5
bezlusterkowiec to świetny wybór, bo jego rozmiar rzeczywiście ma znaczenie - dajesz żonie do torebki, a nie nosisz ze sobą plecaka ze szklarnią.
ale właśnie mój nex ma niestandardową stopkę do której sony... nie produkuje lamp (xD)
bezlustro to przyszlosc, wszystko (90%) przejdzie w 5-10lat na bezlustro.
Sony teraz lider.
Canon na razie udaje ze cos robi, Nikon nie widzi problemu.
Olympus ? Nie wiem co jeszcze jest z bezlustra, Pentax ?

Lustra - to przezytek, czas o tym zapomniec.

Wybralbym Sony, duze, ostro prze, szybko sie nie podda.

Ja, fan Nikona, ktory tak wyszlo ostanio zmienial aparat i kupowal DSLR Nikona z radoscia - bo w koncu nieco
@gwynebleid @kj5 @ZiumZium @Kid_A:

Wybrałem z grubsza kilka modeli, które spełniają kompromis finansowy (+- 5 tys zł wraz z obiektywami):

* Sony A6000
* Sony A6300
* Olympus E-M10 Mark II
* Olympus E-M5 II
* FujiFilm X-T20
* FujiFilm X-T10
* Panasonic Lumix DMC G80
* Panasonic Lumix DMC GX8
* Panasonic Lumix DMC GX80
* Panasonic Lumix DMC G7

I teraz pytanie, który wg. Was wygrywa, a który ma
@mxmilian xt20 najlepsza ergonomia, kolory, plastyka, świetne stalki
Oly nie wiem nie używałem go nigdy
A6300 ma okropna ergonomię I czas pracy na baterii ale możesz pod niego podpiąć szkła z canona lub Nikona z pełną elektronika
@mxmilian: @kj5: I tu jest problem, sony ma sporo szkiel, sa adaptory, zeiss robi dla nich. Minolta, tez jest u Sony....
Puszka - Olympus robi dobre puszki, szkla tez ma fajne, ale nie tak duzo jak sony.
Zalezy jak planujesz, czy bedziesz duzo w szkla szedl, czy planujesz zmienic puszke na 2, kolejna ?
@ZiumZium: Wynika z tego, że najlepszym rozwiązaniem dla mnie będzie olympus. Ma to być narzędzie do bardziej ambitnej fotografii, przede wszystkim dla siebie. Na początek, tak jak wspomniałem wcześniej, planuję dwa obiektywy. Później mogą pojawić się co najwyżej kolejne dwa. Sprzęt na 5 lat, później się zobaczy.
@mxmilian: Jak Cie kreci Olympus wez go, bedziesz zawsze zadowolny trzymajac jego w reku, do ambitnej fotografi, iso czy inne bajery az takiego znaczenia nie maja, bo nie bedziesz sie skupial na super-technice, gdyz piekno to cos innego, piekne zdjecia mozna rozwniez robic czyms malym tanim i starym.
soczewki na M42 mozesz uzywac, a tam jest sporo klimatycznych obiektywow :D
Tanio i dobrze.
A za 5 lat zobaczymy co bedzie.
Czy