Wpis z mikrobloga

#tarczyca #endokrynologia #zdrowie

Czy ktoś się może orientuje jeśli chodzi o wyniki tsh, ft3 i ft4?
Wszystkie objawy jak najbardziej wskazują na niedoczynność tarczycy. A tu psikus! Bo wyniki niczym wzorowe.
Jedyne co mnie niepokoi to dość spora różnica między ft3 i ft4. Czytałam gdzieś, że powinny być w miarę zbliżone do siebie i oscylować w granicach 50%. Czy ktoś miał podobny przypadek?
Udać się do endykrynologa czy wykluczyć problem z tarczycą?

TSH 1,860 (norma 0,270- 4,200) - 40,46%
FT3 3,15 (norma 2-4,4) - 47,92%
FT4 1,09 (norma 0,93- 1,7) - 20,78%

Czy przypadkiem nie powinnam zażyć jakiegoś hormonu który spowodowałby wzrost ft4? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 16
@nikaguar mimo wszystko lepiej udać się z wynikami do endokrynologa. Tarczyca potrafi spłatać niezłego psikusa, choć to bardzo mały organ. W razie niejasności endo zrobi usg
@Pan-Zly: ja już sobie raka zdiagnozowałam. ¯\_(ツ)_/¯
@purrbea: no właśnie słyszałam o różnych przypadkach. Pomyślałam, że ktoś może miał podobnie. Najbliższa wizyta 22 listopad. Ustawię się w kolejkę... (,)
@nikaguar: Wyniki tarczycowe całkiem w porządku masz. Ft4 mogłoby być faktycznie nieco wyższe, ale przy całkiem fajnym ft3 ja bym się tego nie czepiała. Przy takich wynikach raczej żaden lekarz nie przepisze Ci syntetycznego hormonu.
Od siebie, oprócz witaminy D, mogę doradzić kontrolę żelaza i ferrytyny, ich niedobory mogą dawać podobne objawy co niedoczynność.
@DzieckoSzczescia: Na listopad to właśnie wizyta prywatna.
@PawianZbok: Dzięki za podpowiedź. Też o tym pomyślałam i nawet rano wzięłam tabletkę wit. D :P
@namietna_kaszanka: Żelazo skontrolowane, jest ok. Dużo osób na forach pisało o ferrytyninie i wit. D. Pójdę w przyszłym tygodniu zrobić. Jak to nie to... to załamie się ;p Będę łysa :D
@nikaguar Jak będziesz robiła wit D to podzwoń po różnych punktach pobrań, czasami są ogromne różnice w cenie przy tym oznaczeniu :)
Czyli główny problem u Ciebie to wypadanie włosów? To Cię chyba nie pocieszę, bo jest masa rzeczy od ktorych mogą lecieć. Więc jeśli witD i ferrytyna wyjdą w normie, a oprócz wlosów masz też inne przesłanki do wizyty, to prawdopodobne, że bez ogarnietego endokrynologa się nie obejdzie.
@namietna_kaszanka: mam doslownie prawie wszystkie objawy niedoczynnosci tarczycy. Glowne to zmeczenie- moge isc spac pol h po wstaniu. Brak skupienia, calkowity brak koncentracji. Czeste mylenie slow. Wlosy wypadaja garsciami. Codziennie musze zamiatac podloge, bo tyle ich jest ;p Jest mi ciagle zimno. Czuje sie opuchnieta plus przytylam 5kg nie wiadomo skad :) Dlatego sadzilam, ze ta tarczyca to taki pewniak. Znalazlam jedna lekarke we Wroclawiu, ktora wyrownuje poziom hormonow tarczycy patrzac
@nikaguar Objawy faktycznie masz dość mocno tarczycowe mimo, że wyniki na to nie wskazują jednoznacznie. Także jeśli wybierałabyś się do endo w listopadzie, to powtórzyłabym wtedy trójkę tarczycową, plus dodała przeciwciała atg i atpo żeby mieć od razu pełny obraz dla lekarza. Jak lekarz konkretny to myślę, że dojdziecie razem do przyczyny problemu :)