Wpis z mikrobloga

tak jak napisał @ajuto00
@Shatter: @Hatespinner: #!$%@?, ludzie napiszę wprost. Chodziło mi o to, że ta tabliczka to #!$%@? hipokryzja bo ten zamek to nie jest żadna odbudowa, ani renowacja. Chłop sobie postawił po prostu zamek za swoje pieniądze i próbuje udawać, że to zamek na Szlaku Orlich Gniazd a tak nie jest, bo sobie to zrobił 100% komercyjnie bez żadnych standardów odbudów czy też względów historycznych, nie licząc faktu
@atestowanie2: Sama rekonstrukcja wzbudzała i nadal wzbudza kontrowersje i krytykę różnych środowisk[7]. Obiekt jest określany jako Disneyland, kiepska atrapa zabytku[8], specjaliści zwracali uwagę na brak zachowanych źródeł odnośnie dawnego wyglądu[9][10].
@ImInLoveWithTheCoco: I chwała za to, że nikt tego gówna nie dofinansował. Szkoda tylko, że pozwolono na zniszczenie ruin zamku i zamienienie ich w taki kiczowaty syf. Państwo jest od tego, aby kontrolować (i móc blokować) takie inwestycje

@Budo: Wrażenie odruchu wymiotnego
@llllllll: No i jednak nie. Niby mamy państwo, a zabytku już nie ma. Pozwolono na jego zniszczenie.
Porządna władza nie dopuściłaby do sytuacji, w której prywatny inwestor niszczy sobie ważny, bardzo rozpoznawalny, zabytkowy budynek i stawia w jego miejsce atrakcję turystyczną oraz nowy budynek
Na moich zajęciach na uczelni zamek w Bobilicach podaje się jako czołowy przykład tego, jak nie powinno się odbudowawyć średniowiecznych zamków.


@Breaux: podaj inne przykłady średniowiecznych zamków odbudowanych w ostatnich latach.
Nie rozumiem takich purystów architektury którzy czepiają się składu cementu albo układu dachówki czy innych szczegółów. Pozatym ruin na szlaku Orlich Gniazd jest pełno i nikt o nie specjalnie nie dba i nie są atrakcją turystyczną, w przeciwieństwie do Bobolic.
Chłop sobie postawił po prostu zamek za swoje pieniądze i próbuje udawać, że to zamek na Szlaku Orlich Gniazd a tak nie jest, bo sobie to zrobił 100% komercyjnie bez żadnych standardów odbudów czy też względów historycznych, nie licząc faktu że zamek stoi na ruinach historycznego(jak to zrobił, że sobie postawił prywatny zamek to inna sprawa). Być może zamek wygląda jak zamek ale nie ma nic wspólnego z resztą zamków/ruin na szlaku.
@murinius: Tak, tak uważam.
Widziałem. Wychowałem się na Jurze, urodziłem się w Częstochowie, mieszkam w Krakowie, znam Jurę i te zamki na pamięć. To jest zbrodnia.
Zamki na SzOG można, a nawet trzeba poddawać konserwacji, można wypełniać jakieś ubytki, zapobiegać niszczeniu. Ale odbudowa ich jest zbrodnią.
Zabija ich unikalność, ich wartość, ich niezwykłość.

A już na pewno nie w ten sposób.
@paruwczak: taka były ruiny, a ktoś odbudował tam zamek na podstawie tego co było. nie widze w tym nic złego.
@GoodPain: jedni uważają że zabytki trzeba konserwować, a inni, że odbudowywać. nawet profesorowie się na ten temat spierają, każdy ma prawo do własnego zdania.
jakie masz merytoryczne uwagi od tej budowli ?