Wpis z mikrobloga

Miry, wiem ze jakbym poszukal to bym znalazl, ale moze ktos zna temat i mi odpowie na nurtujace mnie pytania.

Mam 20 lat, urodziny pod koniec maja, wyczytalem ze zaczac robic prawo jazdy na tira mozna po ukonczeniu 21 lat. Czyli to nie jest tak jak z b, że mozna sobie zrobic wczesniej? Dopiero po urodzinach moge zaczac badania, kurs na c i kw? Myslalem ze juz w nastepne wakacje sobie pojezdze ale juz wiem ze nic z tego ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Jeszcze 2 pytanka, ile okolo zajmuje zrobienie c+ e z pelna kw? I jaki mniej wiecej koszt? W 5k sie zmieszcze?


#bekaztransa #tir #ciezarowki #prawojazdy
  • 18
  • Odpowiedz
@Aqwrc: odwiedz urząd pracy, zapytaj sie o dofinansowania, u nas był kierowca który zrobił kw C+E za darmo.. oczywiście daliśmy promesę zatrudnienia, ale to było 2016. poszukaj na stronach ministerstwa rusza jakiś duzy program kształcenia kierowców, tylko nie wiem od kiedy.
  • Odpowiedz
@Niedoszly_informatyk: Już znalazłem:

Wyjątek (na podstawie Art. 9 Ustawy o kierujących pojazdami) stanowią osoby, które uzyskały kwalifikację wstępną określoną w przepisach rozdziału 7a ustawy o transporcie drogowym. W tym wypadku granica wieku uprawniająca do kierowania pojazdami kat. C i C+E została obniżona do 18 lat.




Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, bez okazania i dołączenia kopii Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej potwierdzającego uzyskanie odpowiedniej kwalifikacji (w Pana przypadku kat. C) nie powinien Pana dopuścić do
  • Odpowiedz
@Niedoszly_informatyk: czyli te 21 lat daje tylko mozliwosc robienia przyspieszonej kw?

moglbys napisac jeszcze jak jest z kolejnoscia,
1. Kw, obojetnie czy przyspieszona czy pelna, dopiero po niej moge zaczac kurs
2. Kurs c
3. Kurs c e
4. Odebranie wszystkiego i jazda

Czy cos nie tak?
  • Odpowiedz
@Aqwrc jesli nie masz 21lat to warunkiem rozpoczecia C jest KW, jesli masz powyzej 21 nie musisz robic KW ale bez tego nie mozesz przewozic towarow zarobkowo, chyba ze u siebie na wsi
  • Odpowiedz