Wpis z mikrobloga

Jak to jest, że programiści inaczej niż wszystkie pozostałe grupy zawodowe rozumieją wynagrodzenie netto?

OK, wynika to z popularności formy B2B. Tylko że w głowie większości ludzi "wynagrodzenie netto", to kwota, którą dostają co miesiąc na konto. Tymczasem w przypadku programisty pracującego na B2B jest to kwota, która podlega dalszym obciążeniom.

Później pytasz czy #programista15k to netto czy brutto i odpowiadają ci, że netto, ale nie mówią, że netto B2B, a w praktyce okazuje się, że to 15k na fakturze, a "na rękę" wychodzi 12k.

Warto uświadamiać młodych adeptów ( ͡º ͜ʖ͡º)

#programowanie #pracbaza #praca
  • 10
  • Odpowiedz
@1788: B2B to umowa firma firma - rozumienie Netto jest JAK NAJBARDZIEJ PRAWIDŁOWE. Jest to kwota faktury bez podatku VAT. Co firma pod tytułem "programista" robi z tymi pieniędzmi to już nie problem drugiej strony.
  • Odpowiedz
@ponton: A jak "pracodawca" B2B ma ci zapewnić "zysk netto"? Wszak nie zna twoich kosztów.

Co więcej - nic mu do tego ile płacisz składek, podatku, albo leasingu za auto. To twoja firma i twój biznes.
  • Odpowiedz
@graf_zero: Nie wiem, skąd to pytanie. OP mówił o tym, że jak kogoś pytasz o zarobki netto, to rzuca kwotą netto z faktury VAT, a nie swoim zyskiem netto z działalności.
  • Odpowiedz
@graf_zero: Dobra, ale załóżmy, że chcesz porównać sobie różne ścieżki zawodowe.

Zapytasz kilku znajomych osób z różnych branż na jakie zarobki netto można liczyć. Większość będzie pracowała na UoP i powiedzą ci: "no, u nas po x latach, to średnio x-xx netto" - i masz świadomość, że tyle ludzie mają do dyspozycji co miesiąc.

Z kolei osoba pracująca na B2B od swojego "netto" musi jeszcze zapłacić ZUS, podatki
  • Odpowiedz