Wpis z mikrobloga

Poszedłem na rozmowę kwalifikacyjną i już któryś raz została poruszona pewna kwestia.

Ogłoszenie na juniora. Ogólnie wszystko im się spodobało, doświadczenie, znane technologie i projekty. Rozmowa techniczna ok (pytania o interfejsy i oop osoby z rocznym doświadczeniem? xD ok). No i wszystko było dobrze, ale poróżniliśmy się w jednej kwestii. Gość mi powiedział, że w ich firmie jest taka polityka, że jak przyjmują juniora, to zakładają, że na początku będzie się on uczył i będa w niego "inwestować", więc wymagają, aby na czas umowy próbnej podpisać coś w stylu weksla szkoleniowego. Tłumaczyli to tym, że za dużo razy mieli taką sytuację, że przyjmowali juniora, a ten po pół roku uciekał do innej firmy, gdzie dostał 500zł więcej. Oczywiście powiedziałem, że nie ma opcji, abym podpisywał jakikolwiek weksel i się pożegnaliśmy.

Trochę to dziwne, bo jeśli naprawdę jakiś programista ucieka dla 500zł, to czemu oni sami nie są w stanie zapłacić mu tych 500zł więcej? I to już nie pierwsza firma w której spotkałem się z taką polityką. Naturalnie trzymam się od takich firm z daleka.

Co wy sądzicie o takich wekslach? To jest normalne?

#programowanie #it #programista15k
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@IdzieGrzesPrzezWies: jak to jakieś grube szkolenie u firmy zewnętrznej i papier, że zwracasz koszta np jak roku nie przepracujesz, to jeszcze jestem w stanie zrozumieć. Za samo to, że szkolą Cię z ogólnych zagadnień to lipa. BTW sytuacja gdzie pracownicy uciekają po 6 miesiącach nie jest normalna, w IT rotacja jest duża, ludzie zmieniają firmy częściej niż w innych branżach, ale nie aż tak, to raczej świadczy o problemach w
  • Odpowiedz
@JamesBlond: bo pewnie 50%juniorów (a raczej kandydatów na juniorów) nie potrafiłaby odpowiedzieć. A druga połowa nie potrafiłaby powiedzieć po co to. A większość na przedstawiony problem w którym aż cisnęłoby się na usta, że rozwiązaniem będzie użycie interfejsu nie potrafiłaby na to wpaść.

Poza tym czasami warto zadać pytanie o błyskotkę tylko po to żeby moment później móc przejść do bardziej szczegółowego pytania,a potem jeszcze bardziej, i bardziej, itd.
  • Odpowiedz